Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sjezd demokratů rozhodl: Joe Biden je oficiálním kandidátem na prezidenta USA

Joe Biden
Joe Biden
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Sjezd Demokratické strany dnes oficiálně jmenoval bývalého viceprezidenta Joea Bidena demokratickým kandidátem do listopadových prezidentských voleb. V těch se utká s nynějším prezidentem Donaldem Trumpem, jehož čeká oficiální nominace příští týden. Biden pronese svůj nominační projev ve čtvrtek.

Sjezd se vzhledem k pandemii covidu-19 odehrává poprvé v historii čistě virtuálně. Namísto vystoupení před desetitisícovým davem na sportovním stadionu se v televizi a na internetu vysílá každý ze čtyř dnů sjezdu dvouhodinový sestřih projevů politiků a vyjádření podporovatelů demokratů, informuje AP.

V dnešním programu, jehož téma neslo název "na schopnosti vést záleží", vystoupila řada vysloužilých hvězd Demokratické strany, jako například bývalí prezidenti Jimmy Carter či Bill Clinton, nebo někdejší ministr zahraničí John Kerry. Podle listu The New York Times se strana tímto segmentem snažila cílit především na starší voliče.

It is the honor of my life to accept the Democratic Party's nomination for President of the United States of America. #DemConvention

— Joe Biden (@JoeBiden) August 19, 2020

Clinton ve svém předtočeném projevu tvrdě zaútočil na prezidenta Donalda Trumpa, který podle něj na svou roli v Bílém domě nestačí. "Donald Trump říká, že jsme světoví vůdci. No, jsme jedinou velkou průmyslovou ekonomikou, kde se ztrojnásobila míra nezaměstnanosti," řekl prezident z let 1993 až 2001. "V takových časech by měla být Oválná pracovna řídícím centrem. (...) Je tam však jen chaos," řekl Clinton.

Bill Clinton condemns President Trump's handling of the COVID-19 crisis: "At a time like this, the Oval Office should be a command center. Instead, it’s a storm center. There’s only chaos." https://t.co/tFT8FVSwQb pic.twitter.com/f3vI7kXqJX

— CBS News (@CBSNews) August 19, 2020

I druhý večer konference zahrnoval vystoupení vícero zástupců republikánského tábora. Colin Powell, který působil jako ministr zahraničí v administrativě George Bushe mladšího, přednesl projev, ve kterém znovu podpořil Bidenovu kandidaturu. Povahu bývalého viceprezidenta vyzdvihovala i vdova po prominentním republikánském senátorovi Johnu McCainovi Cindy, byť Bidenovi explicitně nevyjádřila preference směrem k volbám.

Netradiční nádech měla i samotná Bidenova nominace. Za normálních okolností se v místě konání sjezdu sejdou delegace ze všech 57 amerických států a teritorií a postupně sdělí vedení strany, kolik delegátů u nich získal jaký kandidát. Tentokrát se však zástupci delegací připojovali do vysílání s krátkým vystoupením z domovských států. Sám Biden pak nominaci přijal ve svém domě ve státu Delaware. Krátce za ni poděkoval a divákům sdělil, že se uvidí ve čtvrtek, kdy má jako vrchol sjezdu zaznít jeho nominační projev.

"Pro člověka, který na prezidentskou funkci pomýšlí po více než tři desetiletí, byl tento moment z úterního večera realizací dlouho kýženého cíle," hodnotila nominaci Bidena agentura AP. Poprvé se o ni 77letý politik ucházel už v roce 1988, neúspěšná pak byla i jeho kandidatura o dvacet let později, kdy si demokraté vybrali pozdějšího prezidenta Baracka Obamu. NYT v noci psal o "triumfu osobní politické výdrže" a podotkl, že když se Biden rozhodl nekandidovat v minulých volbách, byly jeho sny o Oválné pracovně všeobecně považovány za uzavřenou kapitolu.

Kromě představitelů minulých vlád či potenciální první dámy Jill Bidenové v úterním programu sjezdu vystoupily také některé vycházející hvězdy demokratů. Namísto jednoho hlavního řečníka, který by se mohl výjimečným projevem proslavit na celostátní úrovni, jako to učinil Barack Obama v roce 2004, však organizátoři povolali celkem 17 politiků a političek. Podle řady pozorovatelů při tom dostali poměrně malý prostor zastánci stále populárnějšího křídla "demokratických socialistů".

K tomu se řadí například newyorská kongresmanka Alexandria Ocasiová-Cortezová, jež v krátkém segmentu pro mnohé překvapivě podpořila kandidaturu Bidenova neúspěšného soka z bojů o nominaci Bernieho Sanderse. "Jestli vás to zmátlo, buďte v klidu. Pravidla sjezdu vyžadují vyjádření a nominace ve jménu každého kandidáta, který (v primárkách) získá stanovený počet delegátů. Byla jsem požádána, abych podpořila nominaci senátora Sanderse," vysvětlovala na twitteru "AOC".

If you were confused, no worries!Convention rules require roll call & nominations for every candidate that passes the delegate threshold.I was asked to 2nd the nom for Sen. Sanders for roll call.I extend my deepest congratulations to @JoeBiden - let’s go win in November. ?? https://t.co/uI92P3UfLn

— Alexandria Ocasio-Cortez (@AOC) August 19, 2020

Demokraté jako první z velkých stran vstoupili s novým formátem sjezdu do neprobádaných vod a řada amerických médií poznamenává, že není jasné, do jaké míry se jim podaří virtuálním programem oslovit nerozhodnuté voliče či republikány znechucené Trumpovou politikou a vystupováním. Podle monitorovací společnosti Nielsen sledovalo pondělní program na celkem deseti televizních kanálech 19,7 milionu lidí, což je znatelně méně než před čtyřmi lety, kdy si sjezd naladilo 26 milionů diváků.

Témata:  Joe Biden volby v USA Donald Trump Bill Clinton USA Bernie Sanders

Aktuálně se děje

25. května 2024 21:53

Zastavení invaze do Rafahu posílí Hamás, tvrdí Británie

Britská vláda zkritizovala rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který nařídil Izraeli okamžitě zastavit vojenskou ofenzívu ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Podle Londýna toto rozhodnutí posílí palestinské hnutí Hamás, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy