Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovenská policie má podle médií odposlechy ze schůzek Fica ke kauzám

Robert Fico.
Robert Fico.
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Slovenská policie prostřednictvím odposlechů a kamerových záznamů zaznamenala schůzky šéfa opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Roberta Fica, exministra vnitra Roberta Kaliňáka a dalších osob, na kterých hovořili i o případech stíhaných bývalých vysokých úředníků z dob vládnutí Ficovy strany. Napsaly to dnes portál Aktuality.sk a list Denník N na svém webu.

Fico v reakci uvedl, že prokuratura musí být v důkazní nouzi, když odposlouchává lídra opozice.

Média v souvislosti se zmíněnými odposlechy a s odvoláním na vyjádření prokuratury uvedla, že odposlechy a jejich přepisy potvrzují snahy vícero osob z prostředí politiky, podnikání a advokacie ovlivňovat stíhání nejzávažnějších kauz, diskreditovat elitní vyšetřovatele a prokurátory.

Schůzek se podle Denníku N zúčastnili kromě Fica a někdejšího místopředsedy Směru-SD Kaliňáka i známý advokát Marek Para, dále právník a syn stíhaného policejního exprezidenta Tibora Gašpara a otec dalšího stíhaného podnikatele Norberta Bödöra.

"Šlo nejen o neformální diskuse, ale bavili se i o aktuálních kauzách, přípravách tiskových konferencí, o trestních řízeních policejního exprezidenta Gašpara, oligarchy Norberta Bödöra, Dušana Kováčika a dalších," napsal portál Aktuality.sk, který také zveřejnil fotografii ze schůzky, na které je zachycen Fico, Para a Bödoröv otec. Zmíněného bývalého šéfa elitní složky prokuratury Kováčika soud první instance letos v září uznal vinným z korupce a z dalších trestných činů, za což mu vyměřil 14 let vězení. Verdikt není pravomocný.

Portál Aktuality.sk uvedl, že policie několik dnů monitorovala zmíněné schůzky, které se konaly na chatě na jihu Slovenska. Vznikly tak hodiny obrazových a zvukových materiálů. Ty prokuratura předložila soudu k návrhu na prodloužení vazebního stíhání některých obviněných.

"S obhájci nevinných lidí jsem se setkával a budu setkávat, abych měl dostatek informací pro svou politickou práci. Z tohoto absurdního odposlouchávání se nikdo nedozví nic více, než slyší ode mě na tiskových konferencích. Budu nadále pracovat na dokázání neviny nespravedlivě a z politických důvodů obviněných nominantů opozice a osob spojených s opozicí," napsal Fico v reakci, které ČTK poskytlo tiskové oddělení Směru-SD.

Ficova strana skončila v opozici po porážce v loňských parlamentních volbách, po kterých policie odstartovala několik vln zatýkání a obvinila v různých kauzách kromě jiných někdejší představitele několika úřadů či institucí z období, kdy byl Směr-SD dlouhá léta u moci.

Sám Fico stíhání některých osob opakovaně označil za politicky motivovaná a přirovnal je k procesům z 50. let v komunistickém Československu. Podle něj například Kováčik je politický vězeň a oběť spiknutí, soudní líčení s ním bylo monstrprocesem, ve kterém byl odsouzen nevinný člověk bez důkazů.

Nejnovější odposlechy Fica slovenská média přirovnala k 15 let staré korupční aféře zvané Gorila. Ta se týkala podezření z uplácení vysokých politiků a úředníků finanční skupinou Penta Investments výměnou za její vliv na privatizaci a na chod některých podniků v období, kdy Ficův Směr-SD nebyl u moci. Penta nekalé jednání v případu dlouhodobě odmítá, vyšetřování kauzy nebylo dosud ukončeno. I tehdy byly pořízeny odposlechy, které později unikly do médií. Podle nich se v odposlouchávaném bytě se spoluzakladatelem Penty Jaroslavem Haščákem setkal také Fico, který byl tehdy opozičním politikem.

Témata:  Robert Fico policie SR

Aktuálně se děje

19. dubna 2024 8:44

Izrael v noci zaútočil na Írán, tvrdí tisk

Izrael v noci na pátek zaútočil na Írán. Uvedla to americká média s tím, že jde o odvetu za jeho víkendový útok.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Hamás - zkratka pro Hnutí islámského odporu

Příměří s Hamásem se vzdaluje? Hnutí zvažuje stěhování z Kataru

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.