Ten je obžalován z vraždy novináře Jána Kuciaka, jenž byl mezi sledovanými novináři. Napsal to dnes Denník N na svém webu. Novinářce Monice Tódové a zástupci šéfredaktora Denníku N Konštantínu Čikovskému v případě prokázání viny hrozí roční vězení.

Stíhání novinářů kvůli podezření z trestného činu ohrožení důvěrné skutečnosti a vyhrazené skutečnosti je v zemi spíše ojedinělé.

Podle vyšetřovatele a prokurátora zmíněná dvojice novinářů v článku protiprávně odhalila totožnost někdejšího reportéra a bývalého šéfa kontrarozvědky slovenské civilní tajné služby SIS Petera Tótha jako utajeného svědka v řízení, které se týká vraždy Kuciaka. List ve tři roky starém článku psal kromě jiného o tom, že Tóth se policii přiznal, že ho Kočner najal na sledování novinářů, mezi nimi nejen Kuciaka, ale i Tódové a dalších reportérů. Tódová dlouhodobě píše kriticky o prokuratuře a také o různých citlivých kauzách.

Tóth, který trestní oznámení v souvislosti se zmíněným článkem podal, později v procesu s obžalovanými v případu Kuciakovy vraždy u soudu přiznal, že sledování novinářů po zadání Kočnerem zorganizoval. Za to ho letos policie podle dostupných informací spolu s Kočnerem a se členy sledovacího komanda obvinila.

Policie podle Denníku N Tóthovo trestní oznámení nejprve odmítla. Na základě jeho stížnosti pak prokurátor nařídil novináře obvinit. List uvedl, že reportéři byli obviněni krátce před uplynutím promlčecí lhůty. Podle policejního dokumentu odhalení identity Tótha jako utajeného svědka mohlo ohrozit jeho bezpečnost.

Denník N se obviněných novinářů zastal. "Za pravdivé novinové články chtějí trestat. Peter Tóth nikdy nebyl utajeným svědkem. Hlásil na facebooku, že už není s Kočnerem. Peter Tóth byl tehdy a je i dnes spolupachatelem a bylo ve veřejném zájmu, aby to veřejnost věděla. Opravdu se pokoušejí umlčet pravdu, ale nepodaří se jim to," napsal šéfredaktor listu Matúš Kostolný.