Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Střelce u gaybaru v Bratislavě našla policie mrtvého, motivem asi byla nenávist

V centru Bratislavy se střílelo
V centru Bratislavy se střílelo
Foto: Policia SR

Útočníka, který ve středu zastřelil v centru Bratislavy dva lidi, našla policie mrtvého. ČTK o tom dnes informoval mluvčí policejního prezidia Michal Slivka. Střelec předtím z místa činu u gaybaru uprchl. Prezidentka Zuzana Čaputová na facebooku napsala, že podle dosavadních informací střelba byla trestným činem z nenávisti k menšině. Nenávist za pravděpodobný motiv tragédie označil také elitní prokurátor Daniel Lipšic.

Podle premiéra Eduarda Hegera dva lidé zemřeli kvůli tomu, že patřili ke komunitě LGBTI (lesby, gayové, bisexuálové, transgenderové osoby a další). Čin odsoudila také řada českých politiků.

"Zatím je pravděpodobným motivem činu nenávist k osobám jiné rasy, jiné sexuální orientace,“ řekl Lipšic. Podle něj útočník své oběti patrně neznal a všechno nasvědčuje tomu, že muž po činu spáchal sebevraždu.

"Vyhasly dva nevinné životy, a to proto, že byly součástí LGBTI komunity. Toto je pro Slovensko neakceptovatelné," řekl novinářům Heger. Dodal, že střelec se fotil také u jeho domu.

Iniciativa Inakosť, která v zemi zastupuje gaye či lesby, uvedla, že zmíněný útok nemá v komunitě LGBTI na Slovensku obdoby.

Podle slovenských médií se k útoku přihlásil na twitteru asi 19letý muž, který před střelbou zveřejnil například manifest proti Židům a komunitě LGBTI, ve kterém vyzýval k násilí proti těmto skupinám. Tweetoval také po útoku. Sociální síť zmíněný účet mezitím zablokovala.

List Denník N napsal, že pravděpodobný útočník se u zmíněného baru, kde se scházela komunita LGBTI, fotil už v srpnu a fotografii zveřejnil. Tvrdil, že na útok se připravoval od roku 2019 a pro případ, že první útok přežije, bude mít další cíle. Policie podle deníku vyšetřuje podezření, že mladík střílel zbraní svého otce.

Majitel baru Roman Samotný novinářům řekl, že dvě oběti vraha seděly na lavičce a pily limonádu. "Byli to mladí milí lidé, kteří s nikým neměli spory. Neprovinili se ničím," řekl podnikatel. Dodal, že třetí zraněnou osobou byla zákaznice; média původně informovala, že šlo o číšnici. Podle něj vrah po příchodu na místo činu vyčkával, až pak střílel. Padlo osm výstřelů. V emotivním proslovu čin označil za vědomý útok na komunitu LGBTI.

Majitel baru Samotný uvedl, že si už zvykl na slovní projevy nenávisti proti komunitě LGBTI na Slovensku a menší incidenty ani nehlásil policii. Řekl, že mnoho členů komunity odchází ze Slovenska. Dodal, že lidé plivají na dveře jeho podniku a seškrabují nálepku s duhovou vlajkou, symbol sexuálních menšin. Po tragédii patrně nebude pokračovat v provozu baru.

Jeden ze zastřelených při útoku byl studentem Univerzity Komenského, která z okna na budově příslušné fakulty vyvěsila po tragédii duhovou vlajku.

Útok odsoudili vrcholní politici Slovenska. Prezidentka Čaputová uvedla, že k tragédii došlo z nenávisti, kterou podle ní už dlouhodobě živí hloupé a nezodpovědné výroky politiků. Tvrdila, že politici vyvolávají nenávist a že někteří žalobci a soudci verbálním trestným činům nepřikládají důležitost a nepovažují je za nebezpečné.

Výtkám za styl své komunikace na Slovensku dlouhodobě čelí například šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igor Matovič. Poslanci opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Ľuboši Blahovi dříve v tomto roce zase sociální síť Facebook zrušila účet s odůvodněním, že politik porušoval pravidla. Blaha byl známý opakovanými výpady vůči politickým oponentům; soud mu dříve zakázal kromě jiného označovat Čaputovou americkou agentkou či vlastizrádkyní.

Někteří lidé na sociálních sítích kritizovali Hegera za jeho příspěvek, že je nepřípustné, aby se kdokoliv kvůli svému způsobu života měl bát o svůj život. Například poslanec Evropského parlamentu Martin Hojsík premiérovi vzkázal, že být gayem, lesbou či Romem není způsob života, který si člověk vybere. Heger se později za zmíněný výrok omluvil.

Útok v Bratislavě odsoudili i čeští politici, mimo jiné premiér Petr Fiala. "Naše demokratické společnosti nesmí tolerovat násilí a nenávist zaměřenou na jakékoli skupiny obyvatel," napsal na twitteru předseda vlády a rodinám obětí vyjádřil soustrast. Podle vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana není ve slušné společnosti pro homofobii místo, stejně tak jako pro neodůvodněnou diskriminaci lidí z komunity LGBT. K tolerantnosti "k jinakostem" vyzvala i předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Na katolickém Slovensku v minulosti neuspěly iniciativy na posílení práv lidí jiné než heterosexuální orientace. Bratislava například dosud nezavedla registrovaná partnerství osob stejného pohlaví. Heger neodpověděl na novinářský dotaz, zda vláda vyhoví požadavkům na zlepšení postavení členů komunity LGBTI; řekl že není pro rychlá řešení.

Minulý týden slovenská sněmovna odmítla předlohu zákona, který by zakázal vyvěšovat na budovách různých úřadů například duhové vlajky. V minulosti duhovou vlajku vyvěsila na svém úřadě například slovenská ombudsmanka. Návrh zmíněného zákona předložil do sněmovny poslanec OLaNO spolu s jedním nezařazeným zákonodárcem.

V roce 2010 jiný útočník zabil v bratislavské okrajové čtvrti Devínska Nová Ves samopalem sedm lidí a poté spáchal sebevraždu.

Témata:  Slovensko střelba na Slovensku

Související

Aktuálně se děje

26. listopadu 2024 17:22

26. listopadu 2024 14:24

Sněhová předpověď počasí. Čeká se obleva, pak nastane další změna

Počasí během minulého týdne označili meteorologové za bláznivé. Na nejvyšší české hory každopádně přineslo zimu. V pondělí ležely na hřebenech desítky centimetrů sněhu. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) naznačil, jaký bude další vývoj. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy