"Ukrajina hrdinně brání Evropu před Ruskem," řekla Čaputová. Ruského prezidenta Vladimira Putina přirovnala k Adolfu Hitlerovi, napsal na sociální síti Telegram ukrajinský poslanec Oleksij Hončarenko. Prezidentka také slíbila, že se Slovensko postará o ženy a děti, které byly nuceny opustit své domovy na Ukrajině.

Během dopoledne Čaputová navštívila obce Boroďanka a Irpiň nedaleko Kyjeva, kde byly ostřelováním zasaženy civilní cíle, informoval prezidentčin kabinet.

"Že obrázky války na Ukrajině už neotevírají zprávy, neznamená, že je utrpení Ukrajinců menší," napsala slovenská prezidentka na svém profilu na facebooku. Dodala, že v Irpini a Boroďance na vlastní oči viděla stopy zkázy, jakou ruští vojáci na Ukrajinu přinesli. "Stovky kilometrů na východ a jih dnes čelí stejné zkáze tisíce dalších ukrajinských civilistů - ženy, muži, děti," připomněla Čaputová osud lidí v Donbasu na východě Ukrajiny, kde se ukrajinská armáda snaží uhájit své pozice před postupem ruských vojáků.

Během krátké návštěvy se Čaputová rovněž setkala se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Bratislava slíbila zveřejnit podrobnosti o cestě po návratu Čaputové na Slovensko.

Čaputová je teprve druhou hlavou státu, která promluvila v ukrajinském parlamentu od začátku ruské invaze 24. února. Minulý týden v Kyjevě vystoupil polský prezident Andrzej Duda.

Český premiér Petr Fiala, jeho kolega z Polska Mateusz Morawiecki a nyní již bývalý šéf slovinské vlády Janez Janša byli v polovině března první západní představitelé, kteří se v tehdy ještě obleženém Kyjevě setkali se Zelenským. Slovenský premiér Eduard Heger se tehdy cesty odmítl účastnit, později ale Kyjev navštívil.