reklama

Polsko je po Rakousku další zemí, která kladně reagovala na nedávnou žádost Bratislavy o pomoc se zajištěním péče o pacienty s nemocí covid-19. Podle Kluse je připraveno pomoci také Maďarsko.

Vojvoda Malopolského vojvodství Lukasz Kmita podle PAP oznámil, že nemocnice ve městě Nowy Targ může přijmout pacienty ze Slovenska. "Pokud ta potřeba nastane, prohlašuji, že jsme připraveni Slováky podpořit, pokud budou potřebovat přesměrovat pacienty do Polska, můžeme je léčit," řekl Kmita. Rozhodnutí v této záležitosti podle něj případně přijme polská vláda.

Kmita řekl, že nezbytné vybavení, ochranné pomůcky pro nemocniční personál i peníze na rozšíření kapacit už byly přemístěny do nemocnice v Novém Targu.

"V současné Evropě musíme být v boji s covidem všichni solidární a já vám velmi děkuji za tuto solidaritu. Spolupráce na jižní hranici mezi Malopolskem a Slovenskem žije," řekl Kmita v podtatranském městě na řece Dunajec.

Ředitel místní nemocnice Marek Wierzba řekl, že pokud to bude nezbytné, zařízení je schopno poskytnout lůžka pacientům ze Slovenska do 72 hodin od rozhodnutí vlády.

Slovenská vláda ve středu schválila návrh, na jehož základě se obrátila na ostatní členské státy EU se žádostí o poskytnutí zdravotnických specialistů na pomoc při léčbě pacientů infikovaných koronavirem. Slovenské nemocnice se dlouhodobě potýkají s nedostatkem personálu.

Slovensko hlavně od loňského prosince čelí druhé silné vlně koronavirové nákazy s výrazným nárůstem počtu úmrtí infikovaných pacientů. V poslední době je země při srovnání sedmidenního průměru počtu nových úmrtí na covid-19 v přepočtu na milion obyvatel na předních příčkách na světě.

reklama