Sobotní slovenské referendum o ústavních změnách pro předčasné parlamentní volby je kvůli nízké volební účasti neplatné. Zúčastnilo se ho 27,25 procenta voličů. Výsledky sčítání hlasů dnes dopoledne potvrdila státní volební komise, řekl novinářům její předseda Ladislav Orosz. Podmínkou pro platnost hlasování bylo, aby se ho zúčastnila více než polovina oprávněných voličů.
Referendum se týkalo doplnění ústavy tak, aby se předčasné parlamentní volby mohly konat na základě rozhodnutí parlamentu nebo plebiscitu. Podle slovenského statistického úřadu 97,51 procenta z celkového počtu hlasujících v referendu podpořilo návrh ústavních změn. Z dostupných informací vyplývá, že plebiscitu se nezúčastnilo mnoho lidí, kteří by v něm hlasovali proti. Svou neúčastí tak přispěli k jeho neplatnosti.
Podle prezidentky Zuzany Čaputové je s ohledem na stávající vnitropolitickou krizi na Slovensku nevyhnutelné, aby poslanci co nejdříve přijali změnu ústavy týkající se předčasných voleb, byť výsledek referenda není platný. Sněmovna už loni v prosinci vyslovila nedůvěru menšinové vládě premiéra Eduarda Hegera, která na základě pověření prezidentky prozatím sice zůstala v úřadu, ale jen s omezenými pravomocemi.
Nejsilnější vládní hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) bývalého premiéra Igora Matoviče označilo účast v referendu za blamáž šéfa opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Roberta Fica, která daňové poplatníky přišla na téměř 11 milionů eur (263 milionů korun). Právě Směr-SD shromáždil loni v létě nejvíce podpisů občanů pod petici za vypsání referenda, kterému nepředcházela výraznější kampaň.
"Přijímáme plnou odpovědnost za výsledek referenda," řekl Fico novinářům v reakci na výsledky hlasování. Tvrdil, že ze strany médií, vládních stran a prezidentky šlo o dosud nejvíce ignorované referendum na Slovensku. Dodal, že pokud se lidé, kteří přišli hlasovat, zúčastní i příštích parlamentních voleb, nastane v zemi politická změna.
Podle listu Denník N referendum není pro Směr-SD úspěchem, ale ani fiaskem. List dodal, že účast v sobotním plebiscitu byla čtvrtá nejvyšší ze všech devíti dosavadních referend na Slovensku. Deník Sme uvedl, že referendum posloužilo Ficovi pouze pro vlastní prezentaci.
Jen na jedno referendum v novodobé historii země přišla více než polovina oprávněných voličů. Šlo o plebiscit v roce 2003 o vstupu Slovenska do Evropské unie.
Část nynější slovenské opozice dlouhodobě usiluje o nové volby. O nich pak v tomto týdnu začaly jednat i strany původní čtyřčlenné vládní koalice, když Heger vzdal snahu o shromáždění nové většiny v nynější sněmovně. O poslaneckém návrhu úpravy ústavy ohledně zkrácení volebního období parlamentu, což bylo i předmětem sobotního referenda, by slovenská sněmovna měla hlasovat příští týden.
Témata: Slovensko, Robert Fico, Igor Matovič
Související
6. října 2024 21:28
6. října 2024 11:50
5. října 2024 17:28
5. října 2024 4:19
3. října 2024 10:53
25. září 2024 20:58