Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko dá Ukrajině další vojenský materiál, spojencům umožní armádní přelety

zbraně
zbraně
Foto: Pixabay

Slovensko daruje Ukrajině vojenský materiál v hodnotě 32,2 milionu eur (824 milionů korun) a povolí přelety vojenských strojů členských zemí NATO přes svůj vzdušný prostor. Vyplývá to z dnešního rozhodnutí vlády premiéra Eduarda Hegera.

Slovenské ministerstvo obrany, které zmíněné návrhy na mimořádné jednání kabinetu předložilo, bližší informace o zmíněném vojenském materiálu nezveřejnilo. Bratislava už dříve darovala Kyjevu například munici, naftu, letecký benzín, systémy protivzdušné obrany i protitankové střely.

"Ukrajina svádí tvrdý boj o svou zemi a budoucnost, Kromě toho ovšem bojuje i za nám blízké hodnoty demokracie a svobody," uvedl státní tajemník (náměstek) ministerstva obrany Marian Majer k nejnovější slovenské pomoci Kyjevu. Ukrajinu minulý týden napadla ruská armáda. Dodávkami zbraní nyní pomáhá více zemí včetně Česka.

Slovenská vláda také povolila přelety armádních strojů členských států NATO přes své území například pro případ zajištění kolektivní obrany Severoatlantické aliance, dále v rámci humanitárních misí či při cvičeních na Slovensku. Kabinet tak svým rozhodnutím zrušil dřívější zákaz přeletů vyzbrojených vojenských letadel či průzkumných strojů.

Témata:  Slovensko Ukrajina zbraně

Související

Aktuálně se děje

7. března 2026 8:33

I tohle je život. Monika Absolonová znovu promluvila o ztrátě miláčka

Monika Absolonová se i s blízkými vyrovnává se smutnou událostí. Oblíbená zpěvačka ve středu oznámila fanouškům, že přišla o milovaného pejska Jonáše, který stál věrně po jejím boku přes třináct let. Lidé ji následně zahrnuli obrovskou vlnou podpory. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy