Laboratoře na Slovensku zaznamenaly v úterý nejnižší přírůstek nových potvrzených případů koronavirové nákazy ve všední den za poslední tři měsíce, nemocnice zase hlásily nejméně covidových pacientů od začátku února. Vyplývá to z dnešních údajů národního centra zdravotnických informací.
Hlavní hygienik Slovenska Ján Mikas vybídl obyvatele země, aby byli v souvislosti s koronavirovou infekcí obezřetní během nadcházejících velikonočních svátků, které Slováci tradičně využívají k návštěvě příbuzných.
Za úterý přibylo na pětimilionovém Slovensku podle laboratorních testů 2538 nakažených. Podobné přírůstky o pracovních dnech měla země naposledy v polovině ledna. V únoru pak při šíření nakažlivější koronavirové varianty omikron laboratoře odhalily denně i přes 20.000 infikovaných.
V Česku, které má ve srovnání se Slovenskem dvojnásobek obyvatel, v úterý testy odhalily 4034 případů nákazy koronavirem, což je nejméně ve všední den v tomto roce.
Nemocnice na Slovensku pečovaly v úterý o 1528 covidových pacientů, na vrcholu poslední vlny infekce bylo s onemocněním covid-19 hospitalizováno přes 2900 lidí.
Podle hlavního hygienika Slovenska zlepšení epidemické situace v zemi neznamená, že covid-19 nepředstavuje žádnou hrozbu. Mikas v prohlášení v souvislosti s blížícími se velikonočními svátky doporučil obyvatelům, aby dodržovali protiepidemická opatření a setkání absolvovali venku nebo při návštěvách v interiérech často větrali.
Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.
I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.
Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.
Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.
Související
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33
14. října 2024 10:32
10. října 2024 9:45