Za pátek bylo na Slovensku podle ministerstva vnitra zadrženo 222 migrantů. Od začátku letošního roku pak národní jednotka boje proti nelegální migrace zajistila v zemi 127 převáděčů, kterým úřady prokázaly převedení 1850 migrantů. Bratislava uvedla, že zintenzivnila spolupráci s Českem, Rakouskem a Maďarskem s cílem potírat převaděčství, které je na Slovensku trestným činem.

"Faktem je, že primárně, přibližně z 80 procent, přicházejí do Evropy nelegální migranti ze Srbska. Celkově je na západním Balkánu zaznamenán nárůst nelegální migrace o 205 procent," uvedl slovenský ministr vnitra Roman Mikulec.

Nepřetržité hlídky zavedlo Slovensko na čtyřech z celkem 16 silničních hraničních přechodů s Maďarskem, a to na dálničním přechodu u Bratislavy a na dalších třech větších slovensko-maďarských přechodech, které jsou nejblíže slovenské metropoli.

Z Česka dříve v tomto týdnu zazněla kritika, že Bratislava nepřebírá všechny migranty, kteří do ČR vstoupili ze Slovenska. Slovenský policejní prezident Štefan Hamran zase řekl, že Maďarsko až na výjimky odmítá převzít běžence ze Slovenska. Hlavní vlna migrantů na Slovensko proudí právě z Maďarska, kam se běženci dostali po překročení vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob. Ze Slovenska pak podle místních úřadů migranti míří přes Česko do Německa.

"Slovensko se odmítá stát sběrným táborem pro migranty, které by vrátilo Česko či jiné země. Potřebujeme nalézt společné partnerské řešení na mezinárodní úrovni s cílem ochránit hranici schengenského prostoru," řekl Mikulec, který bude v pondělí jednat o migraci s kolegy z Česka, Maďarska a Rakouska.

reklama