reklama

Pro Fica to bude již čtvrté funkční období coby ministerského předsedy. Strana Směr-SD utvořila vládní koalici se stranami Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) a Slovenská národní strana (SNS) poté, co zvítězila ve zářijových volbách.

Nová vláda bude muset do 30 dnů předstoupit před parlament s programovým prohlášením a požádat poslance o vyslovení důvěry. Třístrannou vládní koalici reprezentuje 79 zákonodárců ve 150členném parlamentu.

Vládní kandidát a lídr Hlas-SD Peter Pellegrini byl na ustavujícím zasedání Národní rady zvolen novým předsedou sněmovny. Pellegrini získal hlasy 131 ze 148 přítomných poslanců, dostal tedy i podporu větší části opozice.

S nástupem Fica do úřadu se Slovensko stává druhou zemí v rámci Visegrádské skupiny (V4), po Maďarsku, která odmítá dodávky zbraní na Ukrajinu. Členy V4 jsou také Česko a Polsko. Fico má také dlouhodobě napjaté vztahy s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, kterou v minulosti označoval za například za agentku Spojených států.

Prezidentka Čaputová, která ukončí svůj pětiletý prezidentský mandát v červnu příštího roku a nebude kandidovat na znovuzvolení, dříve podala civilní žalobu na Roberta Fica kvůli jeho urážlivým výrokům.

Nově jmenovaná vláda bude podle Fica konstruktivní, nebude se vyhýbat žádným výzvám a bude provádět suverénní zahraniční politiku. Z vlády a ministerstev uslyší suverénní slovenský hlas.

"Přeji si, abychom všichni společně mohli po skončení mandátu této vlády konstatovat ne čísla, ale to, že na Slovensku se bude žít lépe a že Slovensko bude i klidnější. Tento slib dávám před celou slovenskou veřejností," řekl Fico v projevu.

Dodal, že vláda nikdy v moderní historii Slovenska nečelila tak špatným sociálně-ekonomickým ukazatelům, chudobě a rozvráceným financím. Těší ho ale, že Národní rada SR při volbě předsedy správně vykročila.

Členové vlády za Směr-SD:
Robert Kaliňák (místopředseda vlády, ministerstvo obrany)
Ladislav Kamenický (ministerstvo financí)
Richard Takáč (ministerstvo zemědělství)
Juraj Blanár (ministerstvo zahraničních věcí)
Boris Susko (ministerstvo spravedlnosti)
Jozef Ráž mladší (ministerstvo dopravy.

Členové vlády za Hlas-SD:
Erik Tomáš (ministerstvo práce)
Zuzana Dolinková (ministerstvo zdravotnictví)
Richard Raši (ministerstvo investicí a informatizace)
Peter Kmec (vicepremiér pro plán obnovy),
Denisa Saková (místopředsedkyně vlády, ministerstvo hospodářství)
Tomáš Drucker (ministerstvo školství)
Matúš Šutaj Eštok (ministerstvo vnitra)

Členové vlády za SNS:
Tomáš Taraba (místopředseda vlády, ministerstvo životního prostředí)
Martina Šimkovičová (ministerstvo kultury)
SNS obsadí také ministerstvo sportu a cestovního ruchu (vznik leden 2024)