reklama

Ve čtvrtek testy na Slovensku, které má 5,5 milionu obyvatel, odhalily 19 nakažených, ve středu to bylo až 53 nových případů infekce. Dvouciferné denní přírůstky země znovu zaznamenala už ve druhé polovině června po zrušení většiny restrikcí. Hygienici to zdůvodnili kromě jiného přeshraničním cestováním.

Slováci, kteří se vrátí do vlasti ze zemí, jež nejsou v souvislosti s koronavirem na seznamu takzvaných méně rizikových států, musejí nastoupit do domácí izolace a následně podstoupit test na koronavirus. Dodržování tohoto nařízení hygieniků budou do sobotního odpoledne monitorovat náhodnými kontrolami na hranicích nebo v jejich blízkosti policejní hlídky. Podle dnešního oznámení ministerstva vnitra budou policisté také informovat cestující o zmíněném nařízení hygieniků. Na slovenském seznamu méně rizikových zemí jsou zařazeny zhruba tři desítky států včetně Česka. Slovenští politici dříve přiznali, že úřady nemají možnost zkontrolovat, zda obyvatelé země rizikovou zemi navštívili.

Podle premiéra Igora Matoviče by vláda měla v pondělí schválit návrh zákona, na jehož základě Slováci dostanou na mobilní telefon upozornění, že se po návratu do vlasti z rizikových států musejí podrobit testu na koronavirus. Stát k tomu využije patrně údaje o pohybu mobilního telefonu. Matovič, který ve čtvrtek rovněž naznačil možné zpřísnění karanténních opatření, se vyslovil i pro zvýšení pokut za nedodržování nařízení hygieniků.

Počet aktivních případů nákazy na Slovensku vystoupil na 361, což je nejvíce od první poloviny května. Hospitalizováno je ale jen sedm pacientů s potvrzeným covidem-19.

Od propuknutí pandemie nemoci covid-19 už Slovensko potvrdilo 1870 nakažených, z nichž výrazná většina se již uzdravila, zatímco 28 lidí s koronavirem zemřelo. Ve srovnání s některými jinými evropskými zeměmi zaznamenalo Slovensko nízký počet nakažených.