První zásilku 200.000 dávek Sputniku V, která vystačí pro 100.000 osob, dovezla Bratislava už na začátku března. Okolnosti nákupu ruské očkovací látky prohloubily na Slovensku vládní krizi, která vyústila v rezignaci bývalého ministra zdravotnictví Marka Krajčího i premiéra Igora Matoviče, jenž v novém kabinetu zastává funkci ministra financí.

Sputnik V je určen lidem ve věku od 18 do 60 let. Zájemci o očkování proti covidu-19 si při registraci do virtuální čekárny již nyní mohou vybrat, zda se nechají očkovat registrovanými vakcínami nebo Sputnikem V, který Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dosud neschválila. Sputnikem V by se mělo očkovat ve vybraných městech včetně Bratislavy.

Slovenská vláda minulý týden uložila Lengvarskému, aby do 7. června umožnil očkování Sputnikem V, byť k takovému kroku ministr rozhodnutí kabinetu nepotřeboval. Lengvarský už dříve řekl, že Sputnikem V by se očkovat nenechal a ani by to nedoporučil svým známým. Vyslovil se pro používaní registrovaných očkovacích látek.

Předseda nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Matovič, který ještě jako premiér nákup Sputniku V obhajoval, minulý týden řekl, že se bude muset rozhodnout pro než ruskou jinou vakcínu. Zdůvodnil to tím, že často cestuje a že ne všechny země uznávají očkovací látky, jež neschválila EMA.

Alespoň první dávku některé z vakcín proti covidu-19 dostalo na Slovensku dosud přes 30 procent obyvatel. Země v současnosti používá hlavně vakcíny od firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Očkování nových zájemců vakcínou od společnosti AstraZeneca úřady dříve pozastavily hlavně kvůli nedostatečným dodávkám této očkovací látky.