reklama

Zároveň budou zpřísněny kontroly dodržování epidemických omezení. Na sociální síti to oznámil premiér Eduard Heger. Slovensko se v EU řadí k zemím s nejnižším podílem očkovaných obyvatel.

V nejvyšším stupni epidemického rizika je od začátku tohoto týdne téměř polovina okresů, a to včetně regionů Vysokých a Nízkých Tater. V praxi to znamená, že například hotely nesmějí ubytovávat turisty a restaurace zase mohou pouze rozvážet jídlo a nápoje nebo je vydávat přes okénko. Uvolnění těchto omezení pro očkované proti covidu-19 požadovali zástupci cestovního ruchu.

Na zmírnění opatření pro naočkované se podle Hegera dohodli zástupci vládní koalice. Podle něj si pandemická situace vyžaduje odměnu za zodpovědnost. Heger také uvedl, že vláda na svém nejbližším jednání projedná i zpřísnění kontrol dodržování epidemických opatření. Například hygienici a policie by na místě nově mohli nařídit uzavření podniku. Zaměstnavatelé podle návrhu zase budou moci od pracovníků nově vyžadovat potvrzení o očkování, prodělání covidu-19 nebo o testu na koronavirus, jak to navrhlo konzilium odborníků. Naopak jeho další doporučení, a to povinné očkování vybraných skupin obyvatel proti covidu-19, vláda podle Hegera zatím nezavede.

Tempo šíření koronavirové infekce na pětimilionovém Slovensku zrychluje od září, minulý týden pak země na základě laboratorních vyšetření zaznamenala rekordní přírůstek nových případů nákazy.

Přibývající pacienti opět komplikují provoz zdravotnických zařízení. Patrně nejvážnější situace je v Žilinském kraji na severu země. Předsedkyně tohoto kraje Erika Jurinová dnes novinářům řekla, že zdravotnictví tam je před kolapsem a covidoví pacienti jsou přemísťováni do jiných nemocnic. Náměstek ministra zdravotnictví Kamil Száz zase oznámil, že nemocnice na celém Slovensku budou muset vyčlenit další lůžka pro lidi s covidem-19. V praxi to povede k dalšímu omezení vykonávání plánovaných zákroků.

Jen v pondělí přibylo ve slovenských nemocnicích 297 pacientů s covidem-19, jejich celkový počet tak stoupl 2405. To je nejvíce od první poloviny dubna, kdy v zemi doznívala druhá silná vlna koronavirové nákazy.

reklama