Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko poslalo na Ukrajinu policisty, pomohou při mapování válečných zločinů

Policie SR, ilustrační fotografie
Policie SR, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Slovensko vyslalo na válkou zasaženou Ukrajinu policisty, kteří tam budou pomáhat při mapování podezření z válečných zločinů. Slovenská policie dnes informovala, že policisté již jsou na Ukrajině. Tuto formu pomoci nabídli Kyjevu slovenští politici po zveřejnění záběrů z Buče a z dalších ukrajinských měst na sever od Kyjeva, které ve stávajícím konfliktu okupovala ruská armáda.

Na Ukrajinu odjeli slovenští kriminalističtí technici spolu se soudními lékaři. Jejich nasazení v sousední zemi schválil kabinet premiéra Eduarda Hegera.

Předseda slovenské vlády, společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a šéfem unijní diplomacie Josepem Borrellem při své nedávné návštěvě Ukrajiny zavítali i do Buče, kde byla po stažení ruské armády nalezena těla několika stovek zavražděných obyvatel. Někteří západní představitelé připsali vinu Moskvě, která odpovědnost za masakr popřela.

Vrchní státní zastupitelství v úterý informovalo, že dozoruje trestní řízení, které zahájily české policejní orgány včetně Národní centrály proti organizovanému zločinu. Jeho cílem je zajistit důkazy o válečných zločinech probíhající války na Ukrajině prostřednictvím svědků, obětí, kteří hledají ochranu před válkou na území České republiky.

"Předmětem prověřování jsou jednání, která podle prvotních informací vykazují znaky válečných zločinů, které vymezuje rovněž mezinárodní právo o prostředcích a způsobech vedení války, nebo jiných ozbrojených konfliktů, tedy především vykazuje znaky vedení války v rozporu s Haagskými a Ženevskými úmluvami," uvedlo Vrchní státní zastupitelství.

Témata:  válka na Ukrajině policie SR

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.