Na Ukrajinu odjeli slovenští kriminalističtí technici spolu se soudními lékaři. Jejich nasazení v sousední zemi schválil kabinet premiéra Eduarda Hegera.

Předseda slovenské vlády, společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a šéfem unijní diplomacie Josepem Borrellem při své nedávné návštěvě Ukrajiny zavítali i do Buče, kde byla po stažení ruské armády nalezena těla několika stovek zavražděných obyvatel. Někteří západní představitelé připsali vinu Moskvě, která odpovědnost za masakr popřela.

Vrchní státní zastupitelství v úterý informovalo, že dozoruje trestní řízení, které zahájily české policejní orgány včetně Národní centrály proti organizovanému zločinu. Jeho cílem je zajistit důkazy o válečných zločinech probíhající války na Ukrajině prostřednictvím svědků, obětí, kteří hledají ochranu před válkou na území České republiky.

"Předmětem prověřování jsou jednání, která podle prvotních informací vykazují znaky válečných zločinů, které vymezuje rovněž mezinárodní právo o prostředcích a způsobech vedení války, nebo jiných ozbrojených konfliktů, tedy především vykazuje znaky vedení války v rozporu s Haagskými a Ženevskými úmluvami," uvedlo Vrchní státní zastupitelství.