Slovensko poslalo na hranice s Ukrajinou 500 vojáků na pomoc policistům. Podle ministra vnitra Romana Mikulce na slovenské straně hraničních přechodů není nápor lidí a Ukrajinci po přechodu hranic o pomoc slovenské úřady nežádají.
Bratislava dá peníze na humanitární pomoc pro Ukrajinu a na jiná opatření pro případ migrační vlny v souvislosti s útokem ruské armády na Ukrajinu. Na pomoc uprchlíkům se připravily slovenské nemocnice.
"Hraniční přechody nečelí extrémnímu náporu. Lidé přicházejí v malých skupinách. Ti lidé, kteří přicházejí z Ukrajiny, nežádají o nic. Většinou mají příbuzné na Slovensku nebo v jiných zemích," řekl Mikulec novinářům.
Ministr obrany Jaroslav Naď uvedl, že vojáci budou pomáhat policistům a vykonávat běžné úlohy na hranici s Ukrajinou, která je vnější hranicí EU. Při jejím přechodu či přejezdu se tak cestující musí podrobit kontrole cestovních dokladů.
Slovenské ministerstvo vnitra ČTK informovalo, že na hlavním přechodu Vyšné Nemecké/Užhorod ukrajinská strana vpouští k odbavení jen děti, ženy a starší občany. Na dalším přechodu Ubľa/Malyj Berezny se lidé zdrží až šest hodin, podle slovenského ministerstva to souvisí s kontrolami ukrajinské strany.
Slovenská vláda vyčlenila milion eur na humanitární pomoc Ukrajině, a to ve formě příspěvků pro mezinárodní organizace a slovenské instituce nebo nevládní organizace. Už dříve Bratislava poskytla Kyjevu například zdravotnický materiál a dva odminovací systémy. Dalších 13 milionů eur (325 milionů korun) dá Slovensko na opatření v souvislosti s případnou migrační vlnou z Ukrajiny. Kabinet premiéra Eduarda Hegera také schválil úpravu azylové legislativy a možnost částečného blokování takzvaného škodlivého obsahu na internetu, jako jsou například dezinformace, či jiných hybridních hrozeb.
Ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský řekl, že zdravotnická zařízení na východním Slovensku se připravila na pomoc migrantům, kteří by potřebovali zdravotní péči. Pro potřeby armády či NATO je ve slovenských nemocnicích vyhrazeno 5380 z 31.000 lůžek.
Na Slovensko přišly v noci stovky Ukrajinců, mezi nimi často ženy a děti
Stovky obyvatel Ukrajiny vstoupily na Slovensko o uplynulé noci poté, co ruská armáda zaútočila na Ukrajinu. Informovala o tom dnes slovenská policie, incidenty na hranicích nezaznamenala. Bratislava se připravuje na možnou vlnu uprchlíků z Ukrajiny, úřady ale náporu žadatelů o azyl zatím nečelily.
"Ukrajina vyhlásila v noci mobilizaci a přestala vpouštět (na Slovensko) muže ve věku 18 až 60 let. Proto byla některá auta a skupiny pěších plná jen žen a dětí. Rodiny zůstaly rozdělené, muži nemohli jít dále," uvedla policie. Dodala, že všichni příchozí se chovali disciplinovaně a policisté nezaznamenali žádné incidenty.
Policie zveřejnila na sociální síti fotografie pětileté dívky, která podle ní bydlela u svých prarodičů na Ukrajině. Nyní ji vyzvedla matka a společně odjeli za otcem dítěte do zahraničí.
Už ve čtvrtek se na ukrajinské straně hranice vytvářely na přechodech se Slovenskem dlouhé fronty a lidé museli čekat na odbavení i několik hodin. Necelých 100 kilometrů dlouhá společná hranice obou zemí je zároveň vnější hranicí EU i schengenského prostoru volného pohybu osob, kde se kontroluje totožnost cestujících.
Slovenské úřady zatím nehlásily nápor ukrajinských žadatelů o azyl. Ukrajinci podle nich po vstupu na Slovensko často míří za svými příbuznými nebo dál do zahraničí. Podle loňského sčítání lidu trvale žilo na pětimilionovém Slovensku přes 6300 občanů Ukrajiny, tisíce Ukrajinců zase získaly v zemi povolení k zaměstnání.
Témata: Slovensko, Slovenská armáda, Ukrajina, policie SR
Související
18. listopadu 2024 17:25
16. listopadu 2024 18:52
16. listopadu 2024 7:38
16. listopadu 2024 6:57
29. října 2024 9:09
23. října 2024 19:46