Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko ruší karanténu pro Čechy. Nově stačí pouze negativní test

Most SNP v Bratislavě, Slovensko
Most SNP v Bratislavě, Slovensko
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro maximální počet zákazníků například v nákupních centrech. Cestující ze zhruba čtyř desítek států včetně Česka, kteří budou mít potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus, se ode dneška vyhnou po vstupu na Slovensko karanténě. Jde o další uvolnění dřívějších opatření proti šíření koronavirové infekce.

V prodejnách a dalších provozech v okresech, které se nacházejí ve dvou nejnižších stupních koronavirového rizika podle národního protiepidemického systému, nově může být neomezený počet zákazníků. Neplatí tak dřívější nařízení, že v jednom okamžiku musí na každého návštěvníka připadat alespoň 15 metrů čtverečních prodejní plochy. Ve dvou nejnižších stupních koronavirového rizika je v současnosti na Slovensku 55 ze 79 okresů, v některých regionech, a to i v příhraničních oblastech s Českem, je epidemická situace horší.

Pro některé typy provozů ale zůstala v platnosti jiná kapacitní omezení. Například v restauracích je stanoven nejvyšší počet osob u jednoho stolu. Alespoň dvoumetrové rozestupy mezi stoly jsou nově povinné už jen v interiérech podniků společného stravování. Neomezený počet návštěvníků nemůže být ani ve fitness centrech.

Cestující ze států z takzvaného zeleného seznamu, na který Bratislava zařadila i členské státy Evropské unie, se vyhnou karanténě po vstupu na Slovensko už i v případě, že při překročení hranic budou mít u sebe potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus. V platnosti zůstalo opatření, že karanténa se nevztahuje na děti do 18 let, dále na lidi, kteří v posledním půlroce prodělali onemocnění covid-19, a také na očkované proti této nemoci. Slovensko uznává už očkování první dávkou vakcíny proti covidu-19, pokud od jejího podání uplynulo alespoň 21 dnů.

Epidemická situace na Slovensku se výrazně zlepšuje od druhé poloviny března. S postupným uvolňováním koronavirových omezení začala země v dubnu a mezitím například umožnila otevření všech prodejen, zrušila zákaz vycházení i shromažďování. Země neuplatňuje celostátní omezení, rozsah opatření v okresech závisí na šíření nákazy v daném regionu.

Témata:  Slovensko Česká republika koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

17. září 2025 9:06

Dominik Duka odsloužil mši za Kirka. Přišla kritika, kardinál reaguje

Celým světem v minulém týdnu otřásla vražda aktivisty Charlieho Kirka. Zpráva rezonovala i v Česku, kde padlo rozhodnutí o konání zádušní mše. Sloužil ji kardinál Dominik Duka, akce se nicméně stala terčem kritiky. Podle Duky bylo důležité upozornit, že lidé se k sobě nemohou takhle chovat. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Karel III. a Donald Trump

Experti: Britská královská rodina je pro Trumpa symbolem, po kterém touží od dětství

Při ceremoniálním přivítání Donalda Trumpa na jeho historicky druhé státní návštěvě Velké Británie je jasně vidět, jak moc ho přitahuje královský ceremoniál. Už v dětství, když mu bylo šest let, sledoval s matkou v New Yorku v televizi korunovaci královny Alžběty. Jeho matka, která se narodila ve Skotsku, byla tímto obřadem a vším, co s ním souviselo, doslova uchvácena.