Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko se nepřidá k iniciativě na nákup munice pro ukrajinskou armádu

Slovensko, ilustrační foto
Slovensko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Slovensko se nepřidá k české iniciativě na nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu z třetích zemí. Stejný postoj zaujalo také Maďarsko. Vyplývá to z vyjádření ministrů zahraničí zemí V4, jejichž setkání se ve čtvrtek koná v Praze.

O slovenském stanovisku k české iniciativě se zmínil šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár s tím, že pozice Ficovy vlády k poskytování vojenské pomoci Ukrajině je jasná. Kromě Blanára přivítal český ministr zahraničí Jan Lipavský i protějšky z Polska a Maďarska. Na sociální síti X zveřejnil společnou fotografii celé čtveřice.

Podle současné slovenské politické reprezentace nemá válka na Ukrajině vojenské řešení, zopakoval slovenský ministr podle agentury TASR. Kolegům zároveň poděkoval za ochranu slovenského vzdušného prostoru, kterou Slovensko v současnosti nedokáže zabezpečit, protože Kyjevu předalo systém protivzdušné obrany S-300 i stíhačky MiG-29.

K diskutované české iniciativě se nepřidá ani Maďarsko, potvrdil šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó. Naopak Varšava ji podpořila už ve středu.

Česko se snaží urychleně sehnat munici pro Ukrajinu z mimoevropských států, přičemž oslovuje spojence, aby pomohli s financováním. Iniciativu do této chvíle podpořila řada evropských zemí v čele s Francií.

Témata:  Slovensko Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 7:08

Senát peníze pro Ukrajinu odhlasuje 23. dubna. Schumer: Buďte si jisti, že Amerika pomůže

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy