Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko žádá EU, aby zasáhla proti Ukrajině. Jde o ruskou ropu

Ropná rafinerie
Ropná rafinerie
Foto: Pixabay

Slovensko volá po zásahu Evropské unie kvůli zastavení tranzitu ropy z Ruska, ze kterého Bratislava viní Ukrajinu. Po premiérovi Robertu Ficovi (Smer-SD) se ozval i jeho stranický kolega a ministr zahraničí Juraj Blanár. Problém se týká také sousedního Maďarska. 

Podle Blanára jsou ukrajinská opatření v souvislosti se zastavením tranzitu ropy z Ruska na Slovensko a do Maďarska porušením asociační dohody mezi EU a Ukrajinou. S maďarským kolegou Péterem Szijjártóem proto vyzvali Evropskou komisi, aby urgentně zasáhla. 

"EK má plnit funkci strážkyně smluv a dodržování práva EU, jimiž má povinnost se řídit i Ukrajina jako asociovaný stát. Považujeme proto za nevyhnutelné, aby v tomto případě komise okamžitě jednala," řekl šéf slovenské diplomacie podle agentury TASR. 

Balnár připomněl, že Slovensko disponuje výjimkou na dovoz ruské ropy do konce letošního roku. Ukrajina podle něj znemožňuje její uplatnění. Zmínil také, že Kyjev se snaží vytvořit tlak na Maďarsko, aby se změnil jeho postoj k dodávkám zbraní na Ukrajinu či vstupu země do EU.

"Odmítáme, aby se Slovensko stalo politickým nástrojem proti Maďarsku anebo jakémukoliv státu. Rozhodně se budeme bránit a využívat všechny možnosti evropského práva," dodal ministr. 

K zastavení dodávek ropy od ruského Lukoilu došlo minulý týden. Odběratelem je bratislavská rafinérie Slovnaft, která má zabezpečené dodávky i od jiného dodavatele a objednané další z alternativních zdrojů. 

Témata:  Slovensko ropa Rusko Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.