reklama

Slovenské ministerstvo kultury v březnu 2022 pod vedením tehdejším ministryně Natálie Milanové (OĽaNO) vydalo příkaz, kterým zakázalo jakoukoliv komunikaci a spolupráci s Ruskem a Běloruskem. Podle aktuálních informací deníku Pravda se její nástupkyně rozhodla příkaz zrušit.

List uvedl, že se mu podařilo získat rozhodnutí z 12. ledna, které nabylo platnosti o tři dny později. Podle oficiálního názvu jde o "rozhodnutí ministra o zrušení příkazu, kterým byla vydána opatření k situaci na Ukrajině".

Příkaz se odvolává na předchozí rozhodnutí z 2. března 2022. "Všem organizacím ve zřizovatelské působnosti ministerstva kultury a jejich zaměstnancům, také organizačním útvarům a zaměstnancům ministerstva se přikazuje do odvolání přerušit jakoukoliv akademickou, kulturní či jinou podobnou oficiální spolupráci s Ruskou federací anebo Běloruskou republikou," stálo v dokumentu.

Zmíněné zákazy od pondělí neplatí. "Ve světě jsou desítky válečných konfliktů a podle našeho názoru by na ně neměli doplácet umělci a kultura," řekl deníku mluvčí ministerstva Pavol Čorba.

Ukrajinu v těchto dnech pobouřil svými výroky také slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD). V rozhlasovém rozhovoru deklaroval, že je připraven vetovat členství Ukrajiny v NATO. Označil ji taky za jednu z nejzkorumpovanějších zemí na světě, ve které se ztrácí pomoc od západních spojenců.