Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovenský exprezident Kiska byl obviněn. Má v tom prsty Fico?

Andrej Kiska, slovenský exprezident
Andrej Kiska, slovenský exprezident
Foto: prezident.sk **www.prezident.sk**

Slovenská policie obvinila bývalého prezidenta Andreje Kisku z daňového podvodu, jehož se podle ní dopustila jeho rodinná firma KTAG. Kiska byl před zvolením hlavou státu jejím jednatelem. Případ souvisí s financováním Kiskovy kampaně před prezidentskými volbami v roce 2014.

Policie už ve čtvrtek oznámila, že obvinila expremiéra Roberta Fica za to, že se zastal poslance, kterého soudy potrestaly za protiromské výroky. Kiska i Fico jsou před únorovými parlamentními volbami předsedové dvou nejpopulárnějších stran v zemi, oba se ale spolu opakovaně dostali do sporů.

Policie uvedla, že vyšetřovatel obvinil Kisku 3. prosince jako organizátora daňového podvodu. "Dopustit se ho měl jako jednatel obchodní společnosti v letech 2013 a 2014. Podvod souvisí s účtováním daňových dokladů na předvolební a volební prezidentskou kampaň do účetnictví společnosti, přičemž tato činnost nebyla předmětem její podnikatelské činnosti," informoval mluvčí slovenského prezidia Michal Slivka. Dodal, že policie Kisku obvinila hlavně na základě znaleckých posudků, výslechů svědků a jiných důkazů. Policie tak potvrdila dřívější informace listu Sme o obvinění Kisky.

Policie v kauze už dříve obvinila dlouholetého jednatele KTAG Eduarda Kučkovského.

"Moje obvinění je špinavá politická kampaň a je důkazem politického vydírání a mafie, která ovládá Slovensko," reagoval na obvinění Kiska, jehož pětiletý prezidentský mandát skončil v polovině června. Ještě v únoru Kiska jako prezident řekl, že v daňové kauze KTAG očekává po skončení výkonu funkce hlavy státu své stíhání. Podle slovenské ústavy lze prezidenta během výkonu mandátu stíhat jen za vlastizradu nebo za úmyslné porušení ústavy.

Kiska nyní tvrdí, že za jeho stíháním je šéf nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Fico, vůči kterému se Kiska dlouhodobě vymezuje a kterého porazil v prezidentských volbách v roce 2014. Kiska například odmítl Ficovy ambice stát se předsedou ústavního soudu a po loňské vraždě novináře Jána Kuciaka vybídl k předčasným volbám nebo k rozsáhlé rekonstrukci vlády. Následně Fico ve snaze o řešení vzniklé politické krize rezignoval na post premiéra.

"Fico pokračuje ve své mstě. My pokračujeme v boji za očištění státu od této mafie. Já se Fica nebojím, jednou jsem ho už porazil a porazím ho znova," řekl Kiska odpoledne na tiskové konferenci. Odmítl, že by vědomě nechal do účetnictví firmy zahrnout neoprávněné náklady.

Exprezidenta zastupuje advokát a bývalý ministr vnitra i spravedlnosti Daniel Lipšic, který zpochybnil tvrzení policie, že propagace Kisky nebyla předmětem podnikání firmy KTAG. Kiska v souvislosti s financováním kampaně uzavřel s firmou KTAG smlouvu, na jejímž základě měla KTAG také nárok na příjmy například z Kiskových placených přednášek. Podle Lipšice tak KTAG získala asi 60.000 eur (1,53 milionu eur).

Bývalý slovenský prezident Kiska po skončení prezidentského mandátu založil stranu Za lidi, která je po Směru-SD nyní druhou nejpopulárnější politickou stranou na Slovensku.

Daňový úřad při dřívější kontrole neuznal KTAG náklady vynaložené na Kiskovu propagaci a společnosti doměřil daň z přidané hodnoty, později také daň z příjmů v celkovém objemu několika desítek tisíc eur. Následně KTAG podala sérii opravných daňových přiznání.

Policie už v minulosti prověřovala pochybení KTAG. Vyšetřování ale ukončila s odůvodněním, že trestnost činu zanikla. Slovenský trestní zákoník totiž umožňuje u některých daňových deliktů dodatečně zaplatit daň i během policejního vyšetřování, aniž by viníkovi hrozilo stíhání, což KTAG učinila. Obnovit vyšetřování daňového deliktu KTAG policii nařídila prokuratura.

Témata:  Andrej Kiska Slovensko Robert Fico

Související

Aktuálně se děje

8:57

Izraelci posvětili příměří s Hamásem. Netanjahu má ale problém

Boje v Pásmu Gazy se zítra podle všeho zastaví. Izraelská vláda posvětila dohodu o příměří a propuštění rukojmích s palestinským militantním hnutím Hamás. V platnost má vstoupit v neděli. Dva ministři ale hlasovali proti, přičemž varovali premiéra Benjamina Netanjahua, že jejich strany mohou kabinet opustit. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy