Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovenský ministr hospodářství připustil platby za ruský plyn v rublech

Rubl, ilustrační fotografie.
Rubl, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Slovenský ministr hospodářství Richard Sulík dnes v debatním pořadu na veřejnoprávní stanici RTVS připustil možnost, že Slovensko za plyn nakoupený od Ruska bude platit v rublech. Dekret nařizující rublové platby odběratelům z takzvaných "nikoli přátelských zemí" podepsal tento týden ruský prezident Vladimir Putin, západní představitelé tento model odmítají.

"Abychom se neodstřihli od plynu, budeme platit v ruské měně, pokud se nedohodneme jinak," řekl Sulík ze strany Svoboda a Solidarita (SaS). Slovenská státní plynárenská společnost SPP nyní za plyn platí v eurech. "Jsem ministr hospodářství a musím zajistit energii pro slovenskou ekonomiku. Nesouhlasím s válkou, ale dívám se na to i z ekonomického hlediska," cituje Sulíka portál aktuality.sk

Za březen byla faktura za plyn z Ruska ještě v eurech, jak to vyplývá ze smlouvy. Jak to bude s další splátkou, kterou má SPP uhradit 20. května, Sulík neví.

Evropská komise v pátek vzkázala podnikům v sedmadvacítce, že by neměly přistoupit na ruský požadavek platby za plyn v rublech. Mluvčí komise připomněl, že naprostá většina smluv o dodávkách této komodity z Ruska výslovně stanoví platby v dolarech a eurech.

Podle ruského dekretu mají zahraniční zákazníci peníze na rubly směňovat pomocí svých účtů v ruské bance. Pokud na tento model nepřistoupí, hrozí jim zastavení dodávek.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) ve čtvrtek naznačil, že Evropa jako celek, tedy včetně Česka, se nemůže nechat Ruskem vydírat. Země EU podle něj musí zvolit koordinovaný postup. 

"Co se týče zásob plynu, tak ty nyní v tuzemských zásobnících máme přibližně na měsíc a zásoby ropy na více než na 90 dní," uvedl na twitteru. 

Témata:  Slovensko Ruský rubl (RUB) plyn Rusko

Související

Aktuálně se děje

28. dubna 2026 11:39

Útok psa na dítě na Karlovarsku. Chlapce přepravoval vrtulník do Motola

Záchranáři v pondělí večer zasahovali na Karlovarsku, kde došlo k útoku psa na malé dítě. Chlapec utrpěl vážné zranění v obličeji a vrtulník jej přepravil do motolské nemocnice v Praze. Případem se zabývá i policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Velryba uvízla na mělčině na pobřeží Baltského moře

Velryba Timmy je na cestě domů. Záchranářům se ho povedlo vyprostit

Záchranáři v Německu v úterý dosáhli významného pokroku při snaze o vysvobození uvízlého plejtváka dlouhoploutvého. Zvíře, kterému média přezdívají Timmy, se podařilo úspěšně navést do speciálně upraveného člunu, který by ho měl převézt do hlubších vod. Tato operace představuje další pokus o záchranu tvora, jehož boj o přežití sleduje německá veřejnost již několik týdnů.