"Abychom se neodstřihli od plynu, budeme platit v ruské měně, pokud se nedohodneme jinak," řekl Sulík ze strany Svoboda a Solidarita (SaS). Slovenská státní plynárenská společnost SPP nyní za plyn platí v eurech. "Jsem ministr hospodářství a musím zajistit energii pro slovenskou ekonomiku. Nesouhlasím s válkou, ale dívám se na to i z ekonomického hlediska," cituje Sulíka portál aktuality.sk

Za březen byla faktura za plyn z Ruska ještě v eurech, jak to vyplývá ze smlouvy. Jak to bude s další splátkou, kterou má SPP uhradit 20. května, Sulík neví.

Evropská komise v pátek vzkázala podnikům v sedmadvacítce, že by neměly přistoupit na ruský požadavek platby za plyn v rublech. Mluvčí komise připomněl, že naprostá většina smluv o dodávkách této komodity z Ruska výslovně stanoví platby v dolarech a eurech.

Podle ruského dekretu mají zahraniční zákazníci peníze na rubly směňovat pomocí svých účtů v ruské bance. Pokud na tento model nepřistoupí, hrozí jim zastavení dodávek.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) ve čtvrtek naznačil, že Evropa jako celek, tedy včetně Česka, se nemůže nechat Ruskem vydírat. Země EU podle něj musí zvolit koordinovaný postup. 

"Co se týče zásob plynu, tak ty nyní v tuzemských zásobnících máme přibližně na měsíc a zásoby ropy na více než na 90 dní," uvedl na twitteru