Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovenský soud obdržel další dokument o údajné spolupráci Babiše s StB

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) předložil soudu jako další dokument k údajné spolupráci českého premiéra Andreje Babiše (ANO) s komunistickou Státní bezpečností (StB) nově nalezenou kartu agenta. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Babiš dnes spolupráci s tajnou policií totalitního režimu opět popřel. Řekl, že StB vedla v evidenci lidi bez jejich vědomí. Podle serveru se Babišův advokát k novému důkazu zatím soudu nevyjádřil.

ÚPN, který na Slovensku spravuje dokumenty po StB, objevil v archivu na konci loňského roku statistickou kartu StB s Babišovými údaji. Karta s razítkem "agent" obsahuje už dříve v souvislosti s Babišem zmiňované krycí jméno "Bureš" i jména řídících příslušníků StB. "Údaje korelují s údaji v registračním protokolu, kde se v chronologickém pořadí evidovaly všechny typy svazků StB, a s údaji ze svazku tajného spolupracovníka," řekl serveru ředitel kanceláře ÚPN Jerguš Sivoš.

Karta uvádí, že StB získala Babiše ke spolupráci v listopadu roku 1982 a že se Babiš stal agentem dobrovolně. Spolupráce mezi StB a Babišem byla podle karty dočasně přerušena v červnu 1988 kvůli jeho odjezdu na pracovní pobyt do Maroka, odkud se Babiš vrátil až po konci komunistické totality v roce 1989. "Jak je známo, estébáci vedli evidenci na lidi bez toho, aby o tom věděli. Ten dokument, který tady ukazujete, neznamená vůbec nic," prohlásil dnes Babiš na dotaz novinářů k nalezení karty.

Seznam Zprávy se obrátily s dotazem k nalezené kartě agenta i na Babišova advokáta v této kauze Vojtecha Agnera, který ale na otázky podle serveru nereagoval. Advokát se k novému důkazu nevyjádřil ani krajskému soudu v Bratislavě, ačkoli mu soud prodloužil lhůtu pro vyjádření do konce března."Soud zatím neeviduje doručení vyjádření žalobce," řekl serveru mluvčí soudu Pavol Adamčiak.

"Já jsem nikdy nepodepsal, vyhrál jsem třikrát soud," prohlásil dnes Babiš. Český premiér původně uspěl s žalobou na ÚPN, kterou se domáhal verdiktu, že je v archivech StB veden jako její agent neoprávněně. Bratislavský krajský soud pak ale Babišovu žalobu v obnoveném líčení zamítl a rozhodnutí potvrdil slovenský nejvyšší soud. Slovenský ústavní soud předloni kauzu soudům vrátil, protože soudy přesně neurčily, kdo má být ve sporu žalovanou stranou.

Ústavní soud již dříve rozhodl, že Babiš nemůže žalovat přímo ÚPN. Bratislavský soud sice při následném rozhodování přijal, že žalovaným nemá být ÚPN, ale zároveň neuvedl, kdo má být žalovanou stranou. To byla podle ústavních soudců chyba, kterou zopakoval i nejvyšší soud.

Témata:  Andrej Babiš StB Slovensko

Aktuálně se děje

29. srpna 2026 17:37

I zkušená kaskadérka dostává zabrat. Hana Dvorská promluvila o tvrdé přípravě na StarDance

Známa česká kaskadérka Hana Dvorská se intenzivně připravuje na nadcházející ročník populární taneční soutěže StarDance. Na tanečním parketu se objeví po boku zkušeného tanečníka Michala Kurtiše. Příprava je pro ni ovšem nečekaně náročná a vyžaduje od ní značné úsilí, což sama přiznala v nedávném rozhovoru. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Harald V.

Norsko v slzách. Zemřel oblíbený král Harald V.

Ve věku 89 let zemřel norský král Harald V., který byl hospitalizován v národní nemocnici v Oslu kvůli léčbě vzácného krevního onemocnění. Královský palác potvrdil, že panovník odešel pokojně v pátek v brzkých ranních hodinách. V reakci na tuto zprávu byla vlajka na střeše královského paláce spuštěna na půl žerdi. V posledních hodinách jeho života jej v nemocnici navštívili členové rodiny a před palácem se shromáždili lidé, aby položili květiny.