Slovenští odboráři dnes na demonstraci v centru Bratislavy vyzvali vládu, aby v době současné vysoké inflace přijala opatření proti snižování životní úrovně lidí. Protest ve slovenské metropoli, kterého se podle odhadu slovenských médií zúčastnilo několik tisíc lidí, se konal souběžně s podobnou akcí v Praze, kterou svolala Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS).
"Kdo jiný než odbory by měl nyní zvednout varovný prst a vyslat vládě signál, že je pět minut po dvanácté. Kdy jindy než nyní, kdy všem klesá životní úroveň a kdy statisíce lidí jsou ohrožené chudobou," řekla z pódia šéfka Konfederace odborových svazů (KOZ) Slovenské republiky Monika Uhlerová.
Uhlerová také vyzvala vládu, aby přijala a představila opatření pro zkrocení inflace a zmírnění jejích dopadů na životní úroveň na Slovensku. Kabinet by se podle ní měl zasadit za opatření, které pomohou jednotlivcům, domácnostem, firmám a veřejným institucím. Vyslovila se pro zvýšení příplatků za práci v noci a o víkendech, jejichž úroveň byla před dvěma lety zmrazena.
Demonstranti si na protest přinesli píšťalky, transparenty a plakáty například s nápisem "Slovenský zaměstnanec – žebrák Evropy" či "Zmrazte ceny, ne lidi". Organizátoři uvedli, že demonstranty do Bratislavy dopravili autobusy a také zvláštním vlakem.
K účastníkům protestní akce ve slovenské metropoli prostřednictvím videonahrávky promluvil předseda ČMKOS Josef Sředula. "Berte na vědomí, že situace u nás je stejná. Vláda místo toho, aby pomáhala lidem a firmám, tak spí,“ řekl.
Další řečníci tvrdili, že na rozdíl od Slovenska jiné země pomáhají svým občanům, například snížením daní na energie či finančními příspěvky. Představitelé slovenské vlády dříve opakovali, že regulované ceny energií pro domácnosti se do konce roku nezmění a že stát chystá opatření, aby se do cen elektřiny či zemního plynu pro spotřebitele v příštím roce nepromítlo v plné míře jejich výrazné zdražení na burzách.
Podle odborů nízké mzdy na Slovensku vedou k tomu, že mnoho lidí v důchodovém věku se ocitá na hranici chudoby. Platy zaměstnanců na Slovensku výrazněji zaostávají nejen za nejvyspělejšími zeměmi západní Evropy, ale jsou také nižší než v České republice, kam mnoho Slováků v minulosti odešlo za prací.
Témata: Slovensko, odbory, demonstrace
Související
18. listopadu 2024 17:25
16. listopadu 2024 18:52
16. listopadu 2024 7:38
16. listopadu 2024 6:57
29. října 2024 9:09
23. října 2024 19:46