Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovenští vojáci pomohli s usmrcením prvního medvěda

Medvěd, ilustrační fotografie.
Medvěd, ilustrační fotografie.
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Slovensko poprvé úspěšně nasadilo armádu do akce proti medvědům. Oznámil to náměstek ministra životního prostředí Filip Kuffa (za SNS). Vojáci podle jeho slov pomohli s usmrcením jedince, který se pohyboval ve skanzenu. 

"Po rekognoskaci terénu s pomocí Ozbrojených sil SR jsme večer eliminovali medvěda ve skanzenu v Pribylině. Vybavení a technické prostředky armády jsou obrovským přínosem při identifikaci," napsal Kuffa v úterý ráno na facebooku

Slovensko po březnovém smrtícím útoku medvěda na člověka vyhlásilo mimořádnou situaci v 55 okresech po celé zemi. Schválila to vláda na návrh ministra životního prostředí Tomáše Taraby (za SNS). Stát chce nechat odstřelit 350 jedinců a snížit medvědí populaci pod 1000 kusů. 

Informoval o tom deník Pravda, který upozornil, že vláda rozhodovala na základě údajů starých téměř šest let. Odstřel mají mít na starosti zásahové týmy, nikoliv myslivci. Ministerstvo chce zároveň spustit osvětovou kampaň. 

Taraba sdělil, že stát vychází z údajů o počtu medvědů, které byly dodány loni v dubnu. Údaje však pocházejí ze sběru dat v letech 2019 a 2020. Podle těchto informací by se na Slovensku mělo nacházet 1295 medvědů hnědých. Samotný ministr se ale domnívá, že reálný počet je vyšší. I proto podle něj odstřel 350 jedinců nepředstavuje problém. 

"Pro pozitivní vývoj stavu medvědů je 800 kusů dostačujících. Z tohoto pohledu je jasné a nezpochybnitelné, že máme pozitivní vývoj populace medvědů," konstatoval Taraba a podotkl, že k preventivnímu plošnému odstřelu přistoupilo například Rumunsko. 

Podle Taraby vzrostl počet střetů člověka s medvědem z 650 případů v roce 2020 na loňských 1900 případů. Bratislava informovala o svém plánu Evropskou komisi. Slovenská veřejnost nemá počítat s tím, že se problémy s medvědy vyřeší ze dne na den. 

Témata:  medvědi Slovensko

Související

Aktuálně se děje

24. května 2025 21:50

24. května 2025 12:07

Počasí překonává obavy meteorologů. Čas na nápravu se krátí, letošní rok už je ale odepsaný

Rok 2025 se zatím zapisuje do historie jako nejteplejší vůbec, s teplotami o 1,7 °C vyššími než v předindustriální éře. Mnozí klimatologové očekávali, že přechod k přirozenému ochlazovacímu jevu La Niña přinese alespoň mírné zmírnění globálního oteplování. To se však nestalo a letošní počasí tak může být extrémní. Aktuální data naznačují, že lidská činnost a oteplování oceánů nyní převažují nad přirozenými klimatickými cykly.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Cvrčci

Jak lidé podléhají hoaxům? Bouří se proti hmyzu, i když je realita úplně jiná

Odmítání konzumace hmyzu se v posledních letech proměnilo v jeden z nejsilnějších kulturních symbolů pravicového odporu proti Evropské unii, ekologickým politikám i domnělé nadvládě globálních elit. Výrok „Nebudu jíst brouky!“ už dávno není jen nevinný vtip, ale heslo, kterým se vyjadřuje hluboký nesouhlas s představou světa, jak jej podle některých názorů formují organizace jako Světové ekonomické fórum nebo Evropská komise. Vizuální a emocionální síla tohoto narativu nachází odezvu v řadě evropských zemí, ať už jde o billboardy krajně pravicových stran, či projevy konzervativních politiků v národních parlamentech.