Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Smrtící virus se nedaří zkrotit. Počet obětí eboly stoupá, řada nakažených

Ebola, ilustrační fotografie
Ebola, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Během rok trvající epidemie eboly v Kongu zemřelo už 2006 lidí, uvedla dnes konžská vláda. Počet potvrzených případů přesáhl 3000. Jedná se o druhou nejvážnější epidemii tohoto virového onemocnění od roku 2014, kdy v západní Africe zemřelo 11.300 lidí, informovala agentura Reuters.

Virus se za poslední rok zdravotníkům podařilo udržet v převážně řídce obydlených oblastech provincií Ituri a Severní Kivu na východě země, objevilo se ale i několik případů v sousední Ugandě, provincii Jižní Kivu a ve velkoměstě Goma. Toto dvoumilionové obchodní středisko leží na hranicích s Rwandou a má i mezinárodní letiště.

Jednou z nakažených, kteří se dostali za hranice Konga, byla i devítiletá dívka, jež nemoci podlehla tento týden, uvedla s odkazem na místní úřady agentura AP.

Zdravotníci dítě převezli do ugandské nemocnice poté, co mu na kontrolním stanovišti na hranicích zjistili horečku a krvácení z úst. Dívka cestovala s matkou, podle zdravotníků se nedostala do kontaktu s žádnými obyvateli Ugandy. Její pozůstatky budou dnes navráceny do Konga.

Ebola nebo též krvácivá horečka je vysoce nakažlivá, přenáší se tělesnými tekutinami a její první symptomy mohou připomínat například chřipku. Konžské úřady ale v srpnu zaznamenaly úspěch s použitím dvou zatím neregistrovaných léků, díky nimž mají lidé při včasné léčbě až devadesátiprocentní šanci na přežití.

Boj s nemocí v Kongu značně komplikuje působení ozbrojených milic, které útočí na zdravotníky a nutí lidi, aby opouštěli své domovy. Místní obyvatelé v sobě mají také po desetiletích zkušeností s nekončícím ozbrojeným konfliktem zakořeněnou skepsi vůči úřadům a vojákům.

Západním pracovníkům doprovázeným mírovými jednotkami OSN proto velice často nedůvěřují. Asi 40 procent lidí zde nevěří, že ebola existuje, nebo z jejího zavlečení do Konga viní právě lékaře. Nakažení často symptomy ignorují či skrývají a mohou tak přijít do kontaktu s velkým množstvím dalších lidí.

Témata:  ebola Kongo Afrika nemoc

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.