Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Smrtící virus se nedaří zkrotit. Počet obětí eboly stoupá, řada nakažených

Ebola, ilustrační fotografie
Ebola, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Během rok trvající epidemie eboly v Kongu zemřelo už 2006 lidí, uvedla dnes konžská vláda. Počet potvrzených případů přesáhl 3000. Jedná se o druhou nejvážnější epidemii tohoto virového onemocnění od roku 2014, kdy v západní Africe zemřelo 11.300 lidí, informovala agentura Reuters.

Virus se za poslední rok zdravotníkům podařilo udržet v převážně řídce obydlených oblastech provincií Ituri a Severní Kivu na východě země, objevilo se ale i několik případů v sousední Ugandě, provincii Jižní Kivu a ve velkoměstě Goma. Toto dvoumilionové obchodní středisko leží na hranicích s Rwandou a má i mezinárodní letiště.

Jednou z nakažených, kteří se dostali za hranice Konga, byla i devítiletá dívka, jež nemoci podlehla tento týden, uvedla s odkazem na místní úřady agentura AP.

Zdravotníci dítě převezli do ugandské nemocnice poté, co mu na kontrolním stanovišti na hranicích zjistili horečku a krvácení z úst. Dívka cestovala s matkou, podle zdravotníků se nedostala do kontaktu s žádnými obyvateli Ugandy. Její pozůstatky budou dnes navráceny do Konga.

Ebola nebo též krvácivá horečka je vysoce nakažlivá, přenáší se tělesnými tekutinami a její první symptomy mohou připomínat například chřipku. Konžské úřady ale v srpnu zaznamenaly úspěch s použitím dvou zatím neregistrovaných léků, díky nimž mají lidé při včasné léčbě až devadesátiprocentní šanci na přežití.

Boj s nemocí v Kongu značně komplikuje působení ozbrojených milic, které útočí na zdravotníky a nutí lidi, aby opouštěli své domovy. Místní obyvatelé v sobě mají také po desetiletích zkušeností s nekončícím ozbrojeným konfliktem zakořeněnou skepsi vůči úřadům a vojákům.

Západním pracovníkům doprovázeným mírovými jednotkami OSN proto velice často nedůvěřují. Asi 40 procent lidí zde nevěří, že ebola existuje, nebo z jejího zavlečení do Konga viní právě lékaře. Nakažení často symptomy ignorují či skrývají a mohou tak přijít do kontaktu s velkým množstvím dalších lidí.

Témata:  ebola Kongo Afrika nemoc

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 13:02

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy