Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sopka Taal se probudila k životu. Hrozí katastrofa, tisíce lidí evakuovány

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Reprofoto internet

Kvůli zesílené aktivitě sopky Taal dnes filipínské úřady nařídily evakuaci zhruba 8000 obyvatel a desítek turistů. Vedení mezinárodního letiště v metropoli Manile také rozhodlo o dočasném přerušení provozu, informují zahraniční tiskové agentury.

Sopka Taal leží na hlavním filipínském ostrově Luzon v provincii Batangas ve vzdálenosti asi 60 kilometrů jižně od Manily. Dnes vulkán vychrlil do výšky asi jednoho kilometru mračno dýmu a popela, erupci provázelo burácení a otřesy.

#Taal Volcano, video taken by my brother a few minutes ago. pic.twitter.com/SkdkL6pMy1

— Bong Abueg (@almightybong) January 12, 2020

Filipínský institut vulkanologie a seismologie následně zvýšil úroveň poplachu z druhého na čtvrtý stupeň. Tím se naznačuje "magmatický neklid", který by mohl vést k nebezpečným erupcím.

Důrazně varoval, že by z vulkánu mohla náhle vytrysknout pára spolu s toxickými plyny ve vysoké koncentraci.

Témata:  sopky Filipíny

Aktuálně se děje

26. srpna 2026 10:04

První slova zdrceného Václava Neckáře po smrti syna

Českou kulturu zasáhla smutná zpráva o úmrtí jediného syna zpěváka Václava Neckáře. Václav Neckář mladší zemřel ve věku padesáti dvou let ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Podle dostupných informací byly příčinou jeho skonu závažné zdravotní komplikace spojené s infekcí. Zpěvák navštívil svého syna v nemocničním zařízení ještě v neděli, kdy již byl pacient v umělém spánku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy