"Severní Korea dokončila přípravy na další jaderný test a myslím si, že se jen čeká na politické rozhodnutí," řekl na tiskové konferenci ministr Pak Čin. Podle něj by test vyvolal nové mezinárodní sankce.

Blinken vyjádřil znepokojení z možnosti, že KLDR uskuteční svůj sedmý jaderný test. "Jsme připraveni na všechny scénáře," uvedl Blinken. USA podle něj jednají se spojenci v oblasti - vedle Jižní Koreje také s Japonskem - a zvažují změnu svého krátkodobého i dlouhodobého vojenského postoje. "Budeme vyvíjet tlak do doby, než režim v Pchjongjangu změní kurz," řekl šéf americké diplomacie. Součástí nátlaku jsou sankce proti představitelům KLDR, ale také ruským a čínským subjektům, které Severní Koreji pomáhají s rozvojem balistických raket i jaderného programu.

Severní Korea letos uskutečnila už 18 raketových testů, uvedla agentura AP. Raketové i jaderné testy KLDR zakazují rezoluce OSN. Na konci května USA v Radě bezpečnosti OSN navrhly zpřísněné sankce proti Pchjongjangu, návrh ale vetovaly Rusko a Čína. O víkendu KLDR vystřelila i řadu dělostřeleckých střel, které by v případě zamíření mohly zasáhnout okolí jihokorejské metropole Soulu.