Maročtí pohraničníci upozornili na skupinu lidí ze subsaharské Afriky své španělské kolegy o půl šesté ráno. Pokoušeli se zdolat plot u hraničního přechodu Barrio Chino.

Vládní mluvčí, jehož citovala agentura AFP, řekl, že stráž povolala vrtulník a skupina byla od plotu vytlačena. "Nikomu se nepodařilo projít," řekl mluvčí.

Uprchlíci se snaží do enklávy, která je vstupní branou do Evropy, dostat často. Naposledy se o to, rovněž neúspěšně, pokusily asi tři stovky lidí 20. srpna. O tři dny dříve plot zdolalo 50 členů větší skupiny uprchlíků a dostalo se na španělské území. V červenci se do Melilly dostala skupina 230 lidí.

Melilla a Ceuta jsou španělské enklávy v Africe, které mají jako jediné pozemní hranici mezi Evropou a Afrikou a jsou tak velkým magnetem afrických běženců.

V půlce května Španěly zaskočilo 10.000 uprchlíků, kteří se do Ceuty snažili doplavat nebo dostat ve člunech, zatímco marocká stráž nečinně přihlížela.

Bylo to v době napjatých vztahů mezi Španělskem a Marokem vyvolaných hospitalizací vůdce separatistů ze Západní Sahary Ibráhíma Ghálího ve Španělsku. Nečinnost Maročanů při květnovém incidentu se považovala za odplatu Rabatu, píše AFP. Většina lidí z tehdejší skupiny byla rychle poslána zpět, ale asi 2500 z nich bylo ještě koncem července v Ceutě. Patřilo k nim i 800 nezletilých bez doprovodu.