Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Španělsko se chce připojit k žalobě JAR v Haagu obviňující Izrael z genocidy

Izrael, ilustrační foto
Izrael, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Španělsko se chystá požádat Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) o povolení připojit se k žalobě Jihoafrické republiky (JAR), která obviňuje Izrael z genocidy v Pásmu Gazy. Tento krok oznámil ve čtvrtek španělský ministr zahraničí José Manuel Albares, informuje agentura AFP.

JAR podala žalobu koncem minulého roku k nejvyššímu soudu OSN, který řeší mezinárodní spory mezi státy, a obvinila Izrael z porušení úmluvy o genocidě během ofenzívy v Pásmu Gazy.

Izrael vehementně popírá obvinění z genocidy v Gaze, tvrdí, že jeho cílem jsou výhradně militantní skupiny Hamásu a že se snaží minimalizovat civilní oběti. Podle Izraele je však obtížné vyhnout se civilním ztrátám, protože Hamás se úmyslně skrývá v civilních oblastech.

"Naším hlavním cílem je ukončit válku v Gaze a pokročit směrem k dvoustátnímu řešení," uvedl Albares. Minulý týden Španělsko spolu s Irskem a Norskem uznaly palestinský stát, což vyvolalo rozhořčení Izraele.

K žalobě JAR se již připojily Mexiko, Kolumbie, Nikaragua, Libye a palestinští představitelé. Španělsko se tak stává druhou evropskou zemí po Irsku, která se rozhodla podniknout tento krok.

ICJ již v souvislosti s žalobou JAR vydal tři předběžné příkazy, ve kterých vyzval Izrael, aby zabránil úmrtím v palestinské enklávě, zvýšil humanitární pomoc a zastavil ofenzívu v Rafahu na jihu Pásma Gazy.

Palestinští představitelé také požádali ICJ v Haagu jménem "státu Palestina" o povolení připojit se k případu Jihoafrické republiky, která obviňuje Izrael z genocidy v Pásmu Gazy. Vyplývá to z žádosti zveřejněné v pondělí.  

Palestinští představitelé v žádosti podle AP uvádějí, že vojenská operace Izraele je součástí systematického úsilí o vymazání palestinské společnosti, její kultury a sociálních institucí. Žádost podepsal představitel ministerstva zahraničních věcí palestinské samosprávy Ammar Hidžází.

Není jasné, jak dlouho bude soudcům trvat, než o žádosti rozhodnou. Pokud jí vyhoví, palestinští představitelé se budou moci obrátit na soud písemně i během veřejných jednání. Palestinci ve své žádosti uvedli, že se jejich případ přímo dotýká.

ICJ rozhodoval o této záležitosti v rámci žádosti Jihoafrické republiky (JAR), aby nařídil Izraeli zastavení vojenské operace v pásmu Gazy včetně invaze do města Rafah. JAR po vynesení verdiktu ocenila "přísnější" příkazy ICJ. Rozhodnutí přivítala i Palestinská samospráva, podle které představuje mezinárodní konsensus o ukončení této války na Blízkém východě.

ICJ v lednu vydal předběžná opatření, která nařizovala Izraeli udělat vše pro zabránění smrti Palestinců a ničení v Gaze. Avšak žádost JAR o zastavení vojenských operací soud nevyhověl.

V únoru ICJ zamítl další žádost JAR o naléhavá opatření na ochranu města Rafah. Přesto zdůraznil, že Izrael musí dodržovat předchozí nařízení zaměřená na zlepšení humanitární situace.

Izrael důrazně popírá páchání genocidy v Gaze a tvrdí, že jeho cílem jsou pouze militanti Hamasu. Snaží se minimalizovat civilní oběti, i když to je obtížné, protože Hamas používá civilní oblasti jako úkryt pro své bojovníky.

"Opakované nazývání něčeho genocidou z toho genocidu nedělá. Opakování lži z ní nedělá pravdu. (V Pásmu Gazy) probíhá tragická válka, ale ne genocida," citovala AFP vyjádření právního zástupce Izraele Gilada Noama.

Témata:  Španělsko Izrael

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy