Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Španělsko se chce připojit k žalobě JAR v Haagu obviňující Izrael z genocidy

Izrael, ilustrační foto
Izrael, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Španělsko se chystá požádat Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) o povolení připojit se k žalobě Jihoafrické republiky (JAR), která obviňuje Izrael z genocidy v Pásmu Gazy. Tento krok oznámil ve čtvrtek španělský ministr zahraničí José Manuel Albares, informuje agentura AFP.

JAR podala žalobu koncem minulého roku k nejvyššímu soudu OSN, který řeší mezinárodní spory mezi státy, a obvinila Izrael z porušení úmluvy o genocidě během ofenzívy v Pásmu Gazy.

Izrael vehementně popírá obvinění z genocidy v Gaze, tvrdí, že jeho cílem jsou výhradně militantní skupiny Hamásu a že se snaží minimalizovat civilní oběti. Podle Izraele je však obtížné vyhnout se civilním ztrátám, protože Hamás se úmyslně skrývá v civilních oblastech.

"Naším hlavním cílem je ukončit válku v Gaze a pokročit směrem k dvoustátnímu řešení," uvedl Albares. Minulý týden Španělsko spolu s Irskem a Norskem uznaly palestinský stát, což vyvolalo rozhořčení Izraele.

K žalobě JAR se již připojily Mexiko, Kolumbie, Nikaragua, Libye a palestinští představitelé. Španělsko se tak stává druhou evropskou zemí po Irsku, která se rozhodla podniknout tento krok.

ICJ již v souvislosti s žalobou JAR vydal tři předběžné příkazy, ve kterých vyzval Izrael, aby zabránil úmrtím v palestinské enklávě, zvýšil humanitární pomoc a zastavil ofenzívu v Rafahu na jihu Pásma Gazy.

Palestinští představitelé také požádali ICJ v Haagu jménem "státu Palestina" o povolení připojit se k případu Jihoafrické republiky, která obviňuje Izrael z genocidy v Pásmu Gazy. Vyplývá to z žádosti zveřejněné v pondělí.  

Palestinští představitelé v žádosti podle AP uvádějí, že vojenská operace Izraele je součástí systematického úsilí o vymazání palestinské společnosti, její kultury a sociálních institucí. Žádost podepsal představitel ministerstva zahraničních věcí palestinské samosprávy Ammar Hidžází.

Není jasné, jak dlouho bude soudcům trvat, než o žádosti rozhodnou. Pokud jí vyhoví, palestinští představitelé se budou moci obrátit na soud písemně i během veřejných jednání. Palestinci ve své žádosti uvedli, že se jejich případ přímo dotýká.

ICJ rozhodoval o této záležitosti v rámci žádosti Jihoafrické republiky (JAR), aby nařídil Izraeli zastavení vojenské operace v pásmu Gazy včetně invaze do města Rafah. JAR po vynesení verdiktu ocenila "přísnější" příkazy ICJ. Rozhodnutí přivítala i Palestinská samospráva, podle které představuje mezinárodní konsensus o ukončení této války na Blízkém východě.

ICJ v lednu vydal předběžná opatření, která nařizovala Izraeli udělat vše pro zabránění smrti Palestinců a ničení v Gaze. Avšak žádost JAR o zastavení vojenských operací soud nevyhověl.

V únoru ICJ zamítl další žádost JAR o naléhavá opatření na ochranu města Rafah. Přesto zdůraznil, že Izrael musí dodržovat předchozí nařízení zaměřená na zlepšení humanitární situace.

Izrael důrazně popírá páchání genocidy v Gaze a tvrdí, že jeho cílem jsou pouze militanti Hamasu. Snaží se minimalizovat civilní oběti, i když to je obtížné, protože Hamas používá civilní oblasti jako úkryt pro své bojovníky.

"Opakované nazývání něčeho genocidou z toho genocidu nedělá. Opakování lži z ní nedělá pravdu. (V Pásmu Gazy) probíhá tragická válka, ale ne genocida," citovala AFP vyjádření právního zástupce Izraele Gilada Noama.

Témata:  Španělsko Izrael

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 8:22

Svět adrenalinového sportu truchlí. Felix Baumgartner zahynul při paraglidingu

Rakouský extrémní sportovec Felix Baumgartner, jenž před necelými třinácti lety seskočil ze stratosféry, tragicky zahynul ve věku 56 let. Osudnou se mu stala čtvrteční nehoda při paraglidingu ve městě Porto Sant'Elpidio v Itálii. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Slováci po výtkách přešli do protiútoku. Ministr zkritizoval českou BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).