Americké ministerstvo financí v prohlášení napsalo, že míří "na klíčové sítě, které ruská elita včetně samotného Putina využívá ke snaze ukrývat a přesouvat peníze a anonymně si užívat luxusního zboží po celém světě" a vyhnout se tak sankcím, které Západ proti Rusku už zavedl.

Ministerstvo financí mimo jiné identifikovalo jachty Graceful a Olympia jako majetek, "na kterém má zájem prezident Vladimir Putin". Ruský prezident se na nich několikrát plavil, mimo jiné minulý rok v Černém moři společně s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem. Úřad se zaměřil i na dvě zprostředkovatelské firmy související s pronájmem luxusních plavidel nebo letectvím.

Z ruských elit amemrická sankční opatření dopadnou na mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariju Zacharovovou, dirigenta a blízkého přítele ruského státníka Sergeje Rodulgina a třetího nejbohatšího Rusa Alexeje Mordašova. Tuto trojici na sankční seznam už na konci února umístila i Evropská unie.

Spojené státy a ostatní západní země uvrhly na Rusko bezprecedentní sankce po jeho invazi na Ukrajinu 24. února. Poslední velký balík Washington oznámil spolu s EU po stažení ruských vojsk ze severu napadené země, kdy vyšla najevo zvěrstva páchaná v obcích okolo Kyjeva.

Země Evropské unie se dnes shodly na šestém balíku protiruských sankcí, včetně embarga na dovoz většiny ruské ropy.

"Válka prezidenta Putina proti Ukrajině je rovněž útokem na zásady svrchovanosti a územní celistvosti, zakotvené v Chartě OSN. (...) USA budou nadále podporovat ukrajinský lid a zároveň prosazovat vyvození odpovědnosti prezidenta Putina a těch, kteří umožňují ruskou agresi," uvedl v prohlášení americký ministr zahraničí Antony Blinken.