Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spojené státy tlačí na Izrael, aby ukončil válku v Pásmu Gazy

Izrael, ilustrační foto
Izrael, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Spojené státy stále tlačí na Izrael, aby ukončil válku v Pásmu Gazy, poté co představily návrh na příměří. Podle Washingtonu již Izrael v Gaze splnil většinu svých vojenských cílů.

"Z vojenského hlediska je to tak, jak řekl prezident Joe Biden: Izraelci dosáhli většiny svých cílů v Gaze," uvedl John Kirby, mluvčí Rady Bílého domu pro národní bezpečnost, v neděli pro ABC News.

I když má hnutí Hamás stále určitou vojenskou kapacitu a představuje hrozbu pro Izrael, nemá už prostředky na velký útok, jaký provedlo loni 7. října.

V pátek Biden představil podrobnosti návrhu na příměří v Pásmu Gazy, se kterým podle Washingtonu Izrael souhlasí. Uvedl také, že je čas tuto válku ukončit. Izraelské vedení opakovaně prohlásilo, že válka v Gaze skončí, až dosáhnou všech svých cílů, včetně zničení Hamásu.

O návrhu jednal v neděli s izraelskými představiteli americký ministr zahraničí Antony Blinken. Ocenil ochotu Izraele uzavřít dohodu, oznámilo jeho ministerstvo podle Reuters.

Blinken hovořil s ministrem izraelského vojenského kabinetu Bennym Gancem a ministrem obrany Joavem Galantem. Řekl jim, že návrh splňuje dlouhodobé bezpečnostní zájmy Izraele a zdůraznil, že nyní je na Hamásu, aby s nabídkou souhlasil.
 
 

Témata:  USA Izrael Válka v Izraeli s Hamásem

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.