Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Státní nemocnice v Bulharsku měla provádět nelegální transplantace pro bohaté

Lékaři
Lékaři
Foto: Pixabay

V Bulharsku vypukl skandál kvůli podezření, že státní nemocnice dělala nezákonné transplantace orgánů. Při nich chudí "příbuzní" z Ukrajiny a Moldavska darovali ledviny či játra bohatým "strýčkům" z Izraele, Japonska či Ománu, napsal list Ukrajinska pravda.

Bulharské ministerstvo zdravotnictví podle listu uvedlo, že za předchozí vlády premiéra Bojka Borisova státní nemocnice transplantovala orgány od chudých dárců bohatým příjemcům, přičemž jsou všechny důvody předpokládat, že ve skutečnosti nešlo o darování mezi příbuznými, jak vyžaduje zákon.

Tímto způsobem nejmenovaný vysoce postavený vládní činitel údajně podstoupil transplantaci jater, přičemž dokázal "předběhnout" celou frontu čekatelů na operaci. Z dokumentů vysvitlo, že státní nemocnice za poslední dva roky provedla 14 transplantací ledvin od živých dárců. Příjemci používali falešnou identitu, uvedl ministr Stojko Kacarov.

Podezření o porušování pravidel při transplantacích se v Bulharsku objevují již dlouho, ale tentokrát je to poprvé, co tuto praxi potvrdila vláda, tvrdí list Ukrajinska pravda.

Témata:  lékaři nemocnice Bulharsko

Související

Aktuálně se děje

22. června 2026 15:39

Babiš nechce Pavla na summitu NATO. Vláda rozhodla o složení delegace

Prezident Petr Pavel nemá být podle rozhodnutí vlády součástí delegace na letním summitu NATO v Turecku. V čele delegace bude premiér Andrej Babiš (ANO). Pavel dříve nevyloučil podání kompetenční žaloby, pokud nebude členem delegace. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy