Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Státy přitvrzují boj s tabákem a jsou vstřícnější k homosexuálům

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Výběr pěti nejdůležitějších společenských událostí, jež ve druhém desetiletí 21. století vzbuzovaly pozornost.

Populace:

Počet obyvatel Země se za minulých deset let zvýšil o 800 milionů na nyní odhadovaných 7,8 miliard. Podle OSN dosáhl počet obyvatel Země sedmi miliard v říjnu 2011, osm miliard má být překonáno v roce 2024 a deset miliard v roce 2050. Průměrný věk je nyní něco přes 30 let, nejlidnatější je Čína z 1,4 miliardy obyvatel, těsně následovaná Indií s 1,3 miliardy obyvatel. Pak se velkým odstupem následují USA s asi 330 miliony, přes 200 milionů má Indonésie, Pákistán, Brazílie a Nigérie. V uplynulé dekádě rostla naděje dožití, nejvíce (téměř 85 let) registruje Hongkong, a klesala porodnost, čímž se zvyšovalo stáří populace (nejvíce v Evropě a v Japonsku, kde je 20 procent obyvatel starších 65 let).

Migrace:

Počet migrantů po světě se za deset let zvýšil asi o 50 milionů na více než 270 milionů. V Evropě kulminovala migrační krize v roce 2015, kdy na kontinent dorazilo podle údajů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) více než 1,1 milionu lidí. Zhruba polovinu příchozích tvořili podle IOM uprchlíci ze Sýrie, asi 20 procent bylo z Afghánistánu.

Občanská válka v Sýrii vyhnala od března 2011 ze země na 5,5 milionu lidí, tři miliony Jemenců uprchly před válkou v zemi, válka v Jižním Súdánu vyhnala z domovů přes čtyři miliony lidí a kupříkladu z Venezuely uprchly v posledních několika letech ze své vlasti kvůli ekonomické krizi a autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura na tři miliony.

A v USA označil prezident Donald Trump boj proti migraci na hranici s Mexikem za prioritu. Jejím pilířem má být zeď na americko-mexických hranicích, která ale není hotova kvůli problémům s financemi či kvůli soudním sporům.

Gender, LGBT a svazky osob stejného pohlaví:

V uplynulé dekádě vzrostlo přijímání komunity homosexuálů, leseb, bisexuálů a transsexuálů (LGBT). Homosexuální sňatky nyní na celostátní úrovni umožňuje ve světě 30 zemí, letos přibylo Severní Irsko a Kostarika, loni Rakousko, Tchaj-wan a Ekvádor. Registrované partnerství osob stejného pohlaví povolilo jako první v roce 1989 Dánsko a Nizozemsko umožnilo od roku 2001 jako první na světě sňatky homosexuálních párů. Podle Mezinárodního sdružení leseb, gayů, bisexuálů, transgenderových osob a intersexuálů (ILGA) je nyní v 69 zemích světa dobrovolný styk osob stejného pohlaví trestným činem.

Podle odborníků začala kolem roku 2013 další vlna feminismu, která argumentovala jinou zkušeností žen ve vztahu k sociální třídě, etnicitě či sexuální orientaci. V roce 2017 také vypukla kampaň proti sexuálnímu obtěžování MeToo, která postihla řadu slavných lidí, ale také si vysloužila kritiku.

Existenci takzvaného třetího (či nebinárního) pohlaví (vedle ženského a mužského) začala uznávat řada zemí světa, například Austrálie, Malajsie, Kanada či Nepál. Francouzský nejvyšší soud naopak v roce 2017 odmítl uznat třetí pohlaví. A řada zemí uznává genderově neutrální dokumenty.

Eutanazie:

Eutanazie obecně znamená možnost úmyslně usmrtit na jeho žádost pacienta s nevyléčitelnou nemocí za účelem zkrácení jeho utrpení. Ve většině zemí světa je nezákonná, uznává ji jen velmi málo států: Nizozemsko, Belgie, Lucembursko, Kolumbie, Kanada a od letoška i Nový Zéland. V některých dalších státech je legální takzvaná asistovaná sebevražda, tedy sebevražda vykonaná s pomocí jiné osoby. Ta je nyní legální například ve Švýcarsku, Belgii, Nizozemsku, Lucembursku, Kanadě a v několika státech USA.

Kouření a marihuana:

Boj s tabákem prostřednictvím paragrafů se v posledním desetiletí znatelně přiostřil. Ve velké míře začala být protikuřácká legislativa uplatňována od roku 2004, kdy kouření ve veřejných prostorách omezilo mimo jiné Irsko, Nizozemsko nebo Malta. V tažení proti tabáku zatím zašel nejdál Bhútán, kde je kouření úplně zakázáno. A v listopadu 2017 papež František zakázal prodej cigaret na území Vatikánu, a to s platností od roku 2018. Kouření ve veřejných prostorách omezuje většina zemí v Evropě.

Popularitu naopak v uplynulé dekádě získaly elektronické cigarety, počet jejích uživatelů stoupl za deset z sedmi na 68 milionů (cigarety nyní kouří 1,1 miliardy lidí). Zároveň ale řada států (například Brazílie, Singapur, Uruguay či India) elektronické cigarety zakázala.

Uruguay byla v roce 2013 prvním státem světa, který legalizoval rekreační užívání marihuany. Poté ji následoval další země jako Kanada, Gruzie, JAR a řada států USA.

Témata:  homosexuálové marihuana obyvatelstvo uprchlíci cigarety

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.