Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stoltenberg eskaluje napětí, reaguje Kreml na slova šéfa NATO

Dmitrij Peskov
Dmitrij Peskov
Foto: kremlin.ru

Rusko vnímá nejnovější vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga jako další eskalaci napětí. Generální tajemník aliance v rozhovoru uvedl, že členské země bloku jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. 

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na pondělním brífinku v Moskvě řekl, že Stoltenbergova slova "zjevně nezapadají do kontextu" prohlášení, které bylo přijato na konci víkendového mírového summitu ve Švýcarsku. Podle Peskova nejde o nic jiného než o další eskalaci napětí. 

"Nebudu zacházet do operačních podrobností o tom, kolik jaderných hlavic by mělo být v provozu a které by měly být uskladněné, ale tyto otázky musíme konzultovat. A přesně to děláme," řekl Stoltenberg v rozhovoru pro britský deník Telegraph. Tajemník vnímá transparentní komunikaci v této věci jako přímý vzkaz o tom, že NATO jako aliance disponuje jadernými zbraněmi a má je za odstrašující prostředek. 

Šéf NATO zdůraznil, že cílem bloku je svět bez jaderných zbraní. "Ale pokud budou existovat, zůstaneme jadernou aliancí, protože svět, ve kterém Rusko, Čína a Severní Korea mají jaderné zbraně a NATO ne, je nebezpečnější," 

Stoltenberg upozornil, že NATO může čelit dvojnásobné hrozbě, které předtím nikdy nečelilo, jelikož jaderné zbraně má kromě Ruska i Čína. "Samozřejmě, že to má svoje důsledky," zmínil. Západ také vyzval k pokračování pomoci Ukrajině, která už přes dva roky čelí plnohodnotné ruské invazi. 

Témata:  Dmitrij Peskov Rusko Jens Stoltenberg

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy