Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stoltenberg: NATO neplánuje rozmístit jaderné zbraně v jiných zemích

Donald Tusk hostil Rishi Sunaka a Jense Stoltenberga.
Donald Tusk hostil Rishi Sunaka a Jense Stoltenberga.
Foto: Facebook/Donald Tusk

Během své návštěvy Varšavy ujistil šéf NATO Jens Stoltenberg, že Severoatlantická aliance nemá v plánu rozmisťovat jaderné zbraně v dalších zemích.

Polský prezident Andrzej Duda přitom v pondělí v rozhovoru pro deník Fakt prohlásil, že Polsko by bylo ochotno umožnit aliančním spojencům, aby na jeho území jaderné zbraně umístili.

"NATO nemá v plánu nově rozmístit své jaderné síly," uvedl Stoltenberg.

V rozhovoru publikovaném ve zmíněném deníku prezident Duda sdělil, že pokud naši spojenci zvolí rozmístění jaderných zbraní na našem území jako součást programu sdílení v rámci NATO k posílení bezpečnosti východního křídla, jsme na to připraveni. Premiér Donald Tusk však poznamenal, že by byl rád, kdyby byly známy všechny souvislosti, které vedly hlavu státu k takovému prohlášení.

Polsko patří k zemím, které nejvíce podporují Ukrajinu v jejím odporu proti ruské invazi. Sousedí s ruskou Kaliningradskou oblastí a Běloruskem, které je spojencem Moskvy.

Témata:  NATO Jens Stoltenberg jaderné zbraně

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy