Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stoltenberg poslal Číně ostrý vzkaz kvůli válce na Ukrajině

Summit NATO, Jens Stoltenberg
Summit NATO, Jens Stoltenberg
Foto: NATO

Podpora Pekingu pro Moskvu je klíčovým faktorem ve válce Ruska proti Ukrajině. Uvedl to generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg v rozhovoru pro německé noviny Welt Am Sonntag.

"Čína říká, že chce udržovat dobré vztahy se Západem. Peking ale zároveň podněcuje válku v Evropě. Nemůže mít obojí," řekl Stoltenberg. Podle jeho slov Čína výrazně zvýšila vývoz součástek, mikroelektroniky a technologií, které Moskva používá k výrobě raket, tanků a bojových letadel.

V současnosti neexistují žádné záznamy, že by Čína dodávala Rusku zbraně nebo munici. Podle západních expertů však Peking vyváží do Ruska takzvané zboží s dvojím využitím, které může být používáno pro civilní i vojenské účely.

V souvislosti s aktuální situací na Ukrajině šéf NATO uvedl, že Kyjev zaznamenal na bojišti neúspěchy "kvůli nedostatku munice a zbraní".

"Na vítězství Ukrajiny však ještě není pozdě... Země NATO musí Kyjevu poslat více zbraní a munice včetně systémů protivzdušné obrany a zbraní dlouhého doletu," dodal.

To, že Čína poskytuje Rusku bojové vybavení pro použití v jeho válce proti Ukrajině, řekl britský ministr obrany Grant Shapps. Informovala o tom agentura DPA.

Shapps uvedl, že zpravodajské informace Británie a USA jsou v rozporu s předchozími pokusy Pekingu prezentovat se jako aktér s umírňujícím vlivem na Moskvu.

"Dnes můžu odhalit, že máme důkazy, že Rusko a Čína spolupracují na bojové technice, která má být použita na Ukrajině," řekl Shapps ve vystoupení na Londýnské konferenci o obraně. Argumentoval v něm, že NATO a všichni jeho členové se musí "probudit" a posílit výdaje na obranu.

"Americké a britské obranné zpravodajství může prokázat, že z Číny nyní proudí do Ruska a na Ukrajinu smrtící pomoc," uvedl britský ministr.

Vyjádření přišlo poté, co čínský prezident Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin tento měsíc na setkání v Pekingu, ostře sledovaném v západních metropolích, důrazně demonstrovali jednotu.

Čínský lídr řekl, že konflikt na Ukrajině by měl mít politické řešení, podrobnosti však neposkytl, ačkoli ho západní země vyzývaly, aby naléhal na Rusko ve věci ukončení války.

Peking je klíčovým podporovatelem Putina. Moskvě nadále dodává důležité komponenty, které potřebuje pro své válečné úsilí, přičemž nákupem ruské ropy a zemního plynu podporuje ruskou ekonomiku, napsala britská tisková agentura PA Media.

Americká velvyslankyně při NATO Julianne Smithová dříve v rozhovoru pro online noviny Politico uvedla, že Čína stále prodává Rusku například dodávku dronové technologie či složky střelného prachu. Čína podle ní nemůže tvrdit, že je v případě konfliktu na Ukrajině naprosto neutrální.

Témata:  válka na Ukrajině Čína Jens Stoltenberg

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy