Hraniční přechod uzavřela maďarská policie poté, co se v jeho blízkosti shromáždilo 300 až 400 migrantů především z Afghánistánu, Pákistánu a Bangladéše. Maďarské úřady odmítly jejich požadavek vstupu na území EU; migrantům se do cesty postavil policejní kordon a doprava přes přechod byla přerušena.

Srbská policie dnes mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní všechny migranty evakuovala autobusy. Převezeni byli do přijímacího centra v jihorsrbkém Preševu poblíž hranice s Makedonií.

Podle deníku Kurir se o dění na přechodu ještě ve čtvrtek večer přijel na místo osobně informovat srbský ministr obrany Aleksandar Vulin. Uvedl, že jde o akci lidí "zmanipulovaných falešnými sliby nevládních organizací" a že Srbsko nedopustí, aby migranti Srbsko "rozhádali" se sousedy. Jako neopodstatněné rovněž odmítl stížnosti části běženců na špatné podmínky v srbských sběrných táborech.

Přes Srbsko a Maďarsko v roce 2015 mířily do Evropské unie statisíce uprchlíků a migrantů z Blízkého východu, především ze Sýrie a Iráku, ale také z asijských zemí. Vláda silně protimigračně zaměřeného premiéra Viktora Orbána maďarské území pro cestu do Evropy uzavřela a nechala na hranici se Srbskem postavit plot. Ten byl později rozšířen i na hranici s Chorvatskem a rozšířen.

Migranti se nicméně přesto stále snaží přes tuto bariéru dostat. Koncem ledna se kolem šesti desítek lidí pokusilo do Maďarska proniknout u přechodu Horgoš-Röszke. Orbán i další maďarští vládní činitelé v poslední době důrazně upozorňují na signály, které podle nich svědčí o možném opětném vzedmutí migrační vlny mířící do EU.