reklama

Ohnisko zemětřesení bylo pět kilometrů pod povrchem, pod obcí La Wantzenau na severním předměstí Štrasburku. Renass oba otřesy považuje za jevy "způsobené lidskou činností". Francouzská Komise pro atomovou a alternativní energie naměřila 4,3 stupně a označila zemětřesení za nejsilnější v posledních měsících.

"Tentokrát to bylo opravdu silné. Celý dům se třást několik vteřin. Děkujeme kouzelníkům, co čarují s hlubokou geotermální energií, za tohle brutální a děsivé probuzení," napsal na twitteru Alain Fontanel, člen opozice v městské radě ve Štrasburku. Podobné názory vyjadřovaly na sociálních sítích desítky lidí.

Geotermální energie je tepelná energie, která vzniká v nitru Země. Používá se k výrobě elektřiny a řadí se mezi obnovitelné energetické zdroje. V obcích Vendenheim a Reichstett, které jsou velmi blízko dnešnímu epicentru otřesů, byly až do prosince loňského roku geotermální vrty. Po sérii drobných zemětřesení způsobených lidskou činností ale prefektura v departementu Bas-Rhin rozhodla o definitivní zastavení projektu.

Společnost Fonroche Géothermie, provozovatel projektu, připustil, že jeho aktivity zapříčinily některá zemětřesení.

"Lokalita a první odhad hloubky nás jasně vedou k myšlence, že dnešní události mají spojitost s předchozími otřesy," řekl agentuře AFP seismolog Jérôme Vergne. "V posledních měsících jsme pokračovali v zaznamenávání přetrvávající seismické aktivity. Podloží nějakou dobu trvá, než zareaguje na ukončení projektu a obnoví přírodní rovnováhu. Je ovšem překvapivé, že dnešní otřes byl nejsilnější," dodal Vergne.

reklama