reklama

Při střetech mezi demonstranty a pořádkovými silami bylo podle Libanonského Červeného kříže zraněno přes 110 lidí, 32 z nich bylo odvezeno do nemocnice, zatímco zbytek byl ošetřen na místě.

Premiér Hasan Dijáb dnes večer uvedl, že jedinou cestou z nynější krize je uspořádat předčasné parlamentní volby a že podá příslušný návrh. Libanonci v hlavním městě protestují po úterním ničivém výbuchu v tamním přístavu. Neštěstí si vyžádalo životy bezmála 160 lidí a dalších 6000 bylo zraněno.

Demonstranti podle AP uvedli, že se ministerstvo zahraničí stane ústředím revoluce, a vyzvali vládu k demisi. Voják ve výslužbě Samí Ramá na schodech ministerstva přečetl prohlášení poté, co desítky lidí pronikly do budovy. "Tato vláda musí odstoupit," řekl. Demonstranti přišli s vlajkami, na nichž je zatnutá pěst, jež se stala symbolem celostátních protivládních protestů, které v zemi zasažené hlubokou hospodářskou krizí trvají mnoho měsíců.

Na náměstí Mučedníků v centru libanonské metropole se lidé začali scházet již nedlouho po poledni místního času. Odpoledne jich už tam bylo podle Reuters několik tisíc.

Policie použila slzný plyn, když se část demonstrantů snažila překonat zátarasy v ulici vedoucí k budově parlamentu. V živém televizním přenosu z demonstrace bylo několik zkrvavených lidí, které patrně zasáhla policie gumovými projektily.

"Zůstaneme tu. Vyzýváme libanonský lid, aby okupoval ministerstva," řekl jeden demonstrant do megafonu.

Čeští záchranáři dnes přerušili v Bejrútu vyhledávací a záchranné práce. Libanonská armáda totiž vyzvala z důvodu zhoršené bezpečnostní situace v oblasti veškeré zasahující týmy, aby se vrátily zpět na své základny, řekl ČTK mluvčí hasičů Martin Kavka. Všichni členové týmu jsou podle něj v pořádku a čekají na další pokyny od vojáků.

reklama