Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Střelba, kterou rozpoutal v srbské škole třináctiletý chlapec, má už deset obětí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Střelba, kterou 3. května rozpoutal v srbské škole třináctiletý chlapec, má už deset obětí. Dnes podle médií zemřela dívka, která po útoku dva týdny bojovala v nemocnici o život.

Žák sedmé třídy vešel ve středu kolem 08:00 do budovy školy v centru Bělehradu a začal střílet po svých vrstevnících. Zbraň vytáhl ve třídě a vše trvalo několik minut. Policisté v přilbách a v neprůstřelných vestách okolí školy, která se nachází ve čtvrti Vračar, uzavřeli.

Státní zastupitelství v Bělehradě později oznámilo, že podle srbských zákonů nemůže být podezřelý za svůj čin trestně odpovědný kvůli nízkému věku. Byl proto umístěn na psychiatrii.

Srbská vláda v reakci na útoky zavedla několik opatření, která mají zvýšit bezpečnost. Uvalila například dvouleté moratorium na vydávání některých zbrojních průkazů a úřady vyzvaly občany, aby odevzdali nelegálně držené zbraně.

Střelby do lidí jsou v Srbsku, které má velmi přísné zákony ohledně držení zbraní, poměrně vzácné, poznamenal Reuters. Západní Balkán je však podle ní po válkách v 90. letech minulého století zaplaven statisíci nelegálně držených zbraní. Srbské úřady vydaly několik amnestií pro jejich majitele, aby tyto zbraně odevzdali nebo registrovali.

Třináctiletý chlapec, který ve středu na základní škole v Bělehradě zabil deset lidí, je podle serveru Blic nejhorším dětským masovým vrahem v dějinách. Při střelbě zemřelo 9 spolužáků a jeden člen ochranky, dalších 6 lidí bylo zraněno.

Server uvádí, že existují pouze tři případy, kdy děti mladší 14 let zabily více než čtyři lidi. Jedním z případů je útok žháře v roce 2019. Tehdy devítiletý hoch v americkém státě Illinois zapálil vlastní dům, v němž zahynulo pět členů jeho rodiny.

Další případ se odehrál v roce 2013, kdy třináctiletý mladík zabil v Sao Paulu čtyři lidi a pak spáchal sebevraždu. Poslední zmapovaný případ se datuje do roku 1998, kdy jedenáctiletý student zastřelil spolu se starším kamarádem ve škole v americkém Arkansasu čtyři studenty a učitelku.

Témata:  Srbsko

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 12:38

Maďarské předsednictví v Radě Evropské unie se bortí

Maďarské předsednictví v Radě Evropské unie se bortí. Členské státy zčásti bojkotují akce, které Budapešť pořádá. Summit ministrů zahraničních věcí a obrany byl z maďarské metropole přesunut do Bruselu. Neformálního setkání šéfů resortů spravedlnosti a vnitra se účastnili nižší úředníci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy