Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Střelec v Bagdádu zabil šest lidí, vzápětí ho stihl krutý trest

Irák
Irák
Foto: Pixabay

Útočník dnes v Iráku zastřelil šest lidí, včetně čtyř demonstrantů. Několik protestujících ho v reakci na to odzbrojilo a zbilo. Následně jeho bezvládné tělo pověsili na centrálním bagdádském náměstí, uvedla s odvoláním na místní bezpečnostní a lékařské zdroje agentura AP. Zástupci protestního hnutí, kteří mají svou základnu na náměstí Tahrír, se od incidentu distancovali. Lidé, kteří za zabitím útočníka stáli, nejsou podle těchto zástupců součástí jejich pokojného hnutí.

Iráčtí představitelé uvedli, že střelec, který byl hledán kvůli drogovým trestným činům, unikal bezpečnostním složkám a přitom začal střílet. Nejdříve usmrtil dva majitele obchodů a pak čtyři demonstranty. Rozzuření protestující muže přemohli a odzbrojili. Na sociálních sítích se pak objevily záběry, na kterých je vidět, jak útočníka kopou a bijí. Následně jeho mrtvé těl pověsili na semafor.

Protesters kill an armed man, hang his body to traffic-light pole at al-Wathba street in #Baghdad, after the gunman reportedly fired at the protesters and killed 4. #Iraq pic.twitter.com/WbHtODebI5

— Baxtiyar Goran (@BaxtiyarGoran) December 12, 2019

Okolnosti, za kterých střelec zemřel, zůstávají nejasné. Podle některých zdrojů muže nezabili demonstranti, ale zastřelili ho příslušníci bezpečnostních složek. Podle jedné z iráckých analytiček nabraly protesty v zemi "děsivý obrat". "Mimosoudní tresty provádějí milice, ale nikoli ti, kteří by měli být alternativou k upadající vládě," uvedla analytička Rašá Akídíová.

Vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr oznámil, že jestliže ti, kdo útočníka zabili, nebudou do 48 hodin identifikováni, nařídí svým milicím, aby opustily bagdádské náměstí. Zástupci Sadrových milic byli dosud na náměstí kvůli tomu, aby chránili demonstranty.

Iráčané pokračují v protestech, které vypukly začátkem října. Požadují výměnu celého vedení země, podle nich zkorumpovaného, a chtějí svobodné volby. Demonstranti kritizují vládu i za neschopnost zlepšit veřejné služby, včetně školství či zdravotnictví v zemi, která je ropnou velmocí. Z toho ale podle účastníků protestů profituje hlavně zkorumpovaná politická garnitura. Infrastruktura je zničená letitými ozbrojenými konflikty, naposledy bojem s radikály z teroristické organizace Islámský stát (IS). O život dosud při nynějších demonstracích přišlo více než 400 lidí.

Mise OSN pro Irák (UNAMI) ve své středeční zprávě informovala o neznámých skupinách, které v Iráku pokračují v únosech, náhodném zadržování i cíleném zabíjení iráckých protivládních demonstrantů. Zpráva vyzývá iráckou vládu, aby tyto skupiny, jež páchají násilí na demonstrantech, identifikovala a potrestala. Dokument UNAMI se opírá o 183 rozhovorů z období mezi 5. listopadem a 5. prosincem letošního roku.

Aktuální situací v Iráku se dnes zabýval i zahraniční výbor české poslanecké sněmovny. Ve svém usnesení uvedl, že "odsuzuje zabíjení a únosy neozbrojených demonstrantů a ohrožení svobody projevu". Vyjádřil také "vážnou obavu o budoucí osud demonstrantů a politický vývoj" v zemi a vyzval ministerstvo zahraničí, aby dění v Iráku sledovalo a pravidelně výboru předkládalo informace o aktuálním vývoji. "Zajištění stability a bezpečnosti v regionu Blízkého východu a severní Afriky je v zájmu České republiky," uzavřel výbor.

Témata:  Irák útok demonstrace v Iráku

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.