reklama

Ve skutečnosti na záběrech ze cvičení těsně před explozí není kachna, ale druhá raketa, která tank také zasáhla, odpovědělo na dotaz ČTK velitelství americké armády v Evropě, sídlící ve Wiesbadenu.

Mylná interpretace ruských a běloruských médií vyplynula podle tohoto sdělení ze skutečnosti, že záběry letící rakety pocházely ze zaměřovače jednoho bojového vozidla pěchoty M2A2 Bradley, jehož posádka raketu na tank vypálila. Nezachycovaly ale už druhý obrněnec, který na stejný cíl současně vypálil druhou raketu TOW. Ta je vidět na záběrech až těsně před zásahem cíle. Ale v médiích došlo k její záměně za kachnu, která prý raketě zkřížila dráhu a přivodila její explozi.

"Je pochopitelné, že to může být matoucí, protože odpálení (rakety) z druhého vozidla není vidět. Ujišťujeme vás však, že během této výcvikové akce nedošlo k poškození ptactva," prohlásila mluvčí amerického velitelství Beth Clemonsová. "Obě (rakety) zasáhly cíl," dodala.

Zpráva o tom, že polská kachna na cvičišti Drawsko Pomorskie zničila americkou raketu, a tak uchránila vyřazený tank sovětské konstrukce, se objevila na sociálních sítích, webu ruského vládního deníku Rossijskaja gazeta či na běloruském nezávislém serveru Tut.by.

Jednotky ze Spojených států a dalších zemí Severoatlantické aliance byly do Polska a Pobaltí vyslány k posílení východního křídla NATO po ruské anexi Krymu a po rozpoutání konfliktu na východě Ukrajiny.

reklama