Posselt míní, že ke "strašení zlým sudetským Němcem" se uchyluje v Česku jen ten, kdo nevidí žádné jiné východisko vnitropolitických sporů. Vytažení sudetoněmecké karty podle Posselta dokazuje, že takový člověk prospal poslední roky česko-sudetoněmeckého usmiřovacího procesu a že ještě nedorazil do Evropy 21. století.

Posselt si dlouhodobě přeje, aby se některý z dalších sjezdů uskutečnil v Česku. Zdůrazňuje ale, že se tak stane pouze, až proti tomu nebude mít Praha námitky. "Sjezd uspořádáme v okamžiku, kdy nám Česko vyšle signál, že takové setkání bude v pořádku," řekl na červencovém sjezdu v Mnichově s tím, že sudetští Němci v klidu vyčkají na další vývoj. Bývalý německý ministr vnitra a někdejší bavorský premiér Horst Seehofer k tomu doplnil, že myšlenku sjezdu sudetských Němců v jejich bývalé vlasti považuje za velikou.

Z Československa byly po druhé světové válce odsunuty asi tři miliony Němců. Podle česko-německé komise historiků přitom přišlo o život 15.000 až 30.000 Němců. Během předešlé více než šestileté nacistické nadvlády zahynulo kolem 320.000 až 350.000 obyvatel někdejšího Československa.