reklama

Negativním testem na koronavirus se budou muset na hranicích prokazovat všichni cizinci starší osmnácti let. Ministr vnitra Mikael Damberg dal dnes jasně najevo, že kdo se testem neprokáže, do Švédska se nedostane. Výjimku budou mít cizinci, kteří ve Švédsku dlouhodobě žijí, ale také lidé dojíždějící za prací.

Ve Švédsku, které má deset milionů obyvatel, za posledních 24 hodin přibylo 4310 nových případů nákazy koronavirem. Celkem jich země od počátku epidemie zaznamenala přes 580.000. S covidem-19 zemřelo 11.939 lidí.

Zavést nové opatření na hranici, které bude platit přinejmenším do 31. března, se Švédsko rozhodlo kvůli nebezpečí nových mutací viru SARS-CoV-2.

Sousední zemí Švédska, v níž se teď mutace šíří nejvíce, je Dánsko. Takzvaná britská varianta, kterou vědci poprvé odhalili na konci loňského roku na jihu Anglie, byla v posledním únorovém týdnu v Dánsku zodpovědná už za 16,5 procenta případů nákazy. V prvním měsíci v roce to byla jen čtyři procenta. V polovině února bude britská mutace podle odhadu místních zdravotníků v zemi už dominantní. Nová mutace je výrazně nakažlivější než ta původní.

Obecně v Dánsku nových případů nákazy ubývá. V prosinci země hlásila několik tisíc nakažených denně, za posledních 24 hodin to bylo jen 425. Celkem se od počátku epidemie v Dánsku, které má 5,8 milionu obyvatel, nakazilo přes 200.000 lidí. S covidem-19 jich zemřelo 2171.

Na konci ledna Dánsko prodloužilo většinu opatření proti šíření koronaviru do konce února. Uzavřeny tak dál zůstávají restaurace, nákupní centra a další obchody vyjma těch s nezbytným zbožím či kadeřnictví. V pondělí se ale otevřely školy pro nejmladší děti.

reklama