Ministryně sociálních věcí Lena Hallengrenová řekla, že 1,5 milionu Švédů dostane posilující dávku šest měsíců od druhé dávky. Šéf švédského úřadu veřejného zdraví Johan Carlson dodal, že třetí dávka bude nakonec nabídnuta každému až k 16. roku věku.

Švédsko během pandemie nezavádělo lockdowny a nezavíralo obchody a spoléhalo se místo toho na smysl pro občanskou povinnost svých obyvatel. V úterý skandinávská země počtem obyvatel srovnatelná s Českem překročila hranici 15.000 úmrtí souvisejících s virem SARS-CoV-2.

Také sousední Dánsko nabízí třetí dávku vakcíny seniorům, zdravotníkům a pečovatelům a také lidem, kteří jsou zvláště ohroženi. Norsko doporučuje posilující dávku lidem starším 65 let šest měsíců po druhé dávce. Tato země s 5,4 milionu obyvatel za posledních 24 hodin eviduje 1144 nových případů covidu-19, což je téměř dvojnásobek oproti údajům hlášeným před týdnem.

"Jestliže tu je velký místní i celonárodní nárůst šíření infekce, což velmi zatěžuje zdravotní služby, obce musí být připraveny omezit šíření infekce lokálními opatřeními. Mohlo by být také vhodné zavádět celonárodní opatření," řekla norská ministryně zdravotnictví Ingvild Kjerkolová.

Například město Tromsö na severu Norska zaznamenalo za poslední den 59 nových případů koronavirové nákazy, což je dosavadní místní rekord. "Vlna infekcí přichází nejdřív sem a my nevíme proč," řekl norskému rozhlasu NRK hlavní epidemiolog největšího města arktického severu Norska Trond Brattland.