Agentura Reuters uvádí, že počty nových případů nákazy ve Švédsku v posledních týdnech rostou. Situace na podzim přitom byla klidná a většina omezení byla zrušena. Ve švédských nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče je v přepočtu na obyvatele nejméně pacientů v Evropě, ale i v této skandinávské zemi jich přibývá.

"Musíme přijmout společně odpovědnost a přizpůsobit se nové realitě," vyzvala dnes premiérka Magdalena Anderssonová. "Chápu, že mnozí z vás už jsou tím unavení, já také, ale máme novou variantu viru, která znamená, že jsme v nové situaci," uvedla.

V restauracích a hospodách bude povoleno obsluhovat jenom sedící hosty a mezi jednotlivými skupinami lidí bude muset být nejméně metrový odstup. Anderssonová připustila, že nová pravidla v praxi znamenají, že letos nebude možné pořádat silvestrovské oslavy v klubech. Na akcích ve vnitřních prostorech, kde se sejde více než 500 lidí, bude nutné se prokázat dokladem o očkování proti covidu-19. Na soukromých sešlostech bude moci být nejvýš 50 lidí.

Vláda už před časem některá opatření zpřísnila, šlo například o povinné nošení ochrany nosu a úst ve veřejné dopravě.

Švédsko od začátku pandemie na rozdíl od ostatních evropských zemí přijalo poměrně mírná omezení, nikdy například nezavedlo celostátní karanténu. V zemi, která má srovnatelný počet obyvatel jako Česko, se koronavirem doposud nakazilo 1,26 milionu lidí, 15.242 z nich zemřelo.