Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Svět kroutí hlavou nad verdiktem soudu. Podle Johnsona je rozhodnutí o potratech krokem zpátky

Boris Johnson
Boris Johnson
Foto: Facebook Boris Johnson

Podle britského premiéra Borise Johnsona je dnešní verdikt amerického nejvyššího soudu, který zrušil právo na potrat, krokem zpátky. Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus uvedl, že ho rozhodnutí amerických soudců zklamalo, protože práva žen je třeba chránit. Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International hovoří o "chmurném milníku" amerických dějin.

"Jde o velice důležité rozhodnutí... a je to velký krok zpět," řekl Johnson, který je nyní na setkání zemí Společenství ve Rwandě. "Vždy jsem věřil, že každá žena má právo volby a tento názor zastávám i nadále. Také proto má Británie takové zákony, jaké má," dodal.

"Jsem velice zklamaný, protože práva žen je třeba chránit. A očekával bych, že Spojené státy je chránit budou," reagoval šéf WHO.

Kanadský premiér Justin Trudeau označil soudní verdikt za "strašlivý" a řekl, že hluboce soucítí se ženami, které kvůli němu přijdou o právo na potrat.

"Miliony lidí, kteří mohou v USA otěhotnět, nyní čelí budoucnosti, kdy nebudou moci dělat hluboce osobní rozhodnutí, která se týkají jejich těl, budoucnosti a živobytí jejich rodin. Tento verdikt se týká každého člověka ve Spojených státech, bez ohledu na to, zda může přijít do jiného stavu," uvedla Amnesty International.

Témata:  USA potraty Boris Johnson

Související

Aktuálně se děje

10:22

20. dubna 2025 20:02

Populární žlutá rodinka předpovídá budoucnost 38 let. Přesnost tvůrců Simpsonových je až děsivá

Simpsonovi baví diváky už více než 38 let. Některé scény přitom jako by byly spíše předpovědí budoucnosti než animovaným sitkomem. Od prezidenta Donalda Trumpa, přes pandemii covidu, až po chytré hodinky nebo akvizici studia 20th Century Fox – mnohé jejich „vtipy“ se časem ukázaly jako až znepokojivě přesné předpovědi reality.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Papež František

Papež František zemřel, co bude dál? Po pohřbu zasedne konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.