reklama

Desítky nových případů nákazy však hlásí například i Německo. Itálie, která je s více než 2500 případy a 79 oběťmi nejpostiženější zemí Evropy, uvažuje o uzavření všech škol. Česko má aktuálně osm nakažených.

Počet případů nákazy koronavirem celosvětově pravděpodobně brzy prolomí stotisícovou hranici; obětí je už přes 3100, z toho necelých 130 mimo Čínu.

V Jižní Koreji počet infikovaných dosáhl více než 5328, z toho přes 500 bylo registrováno v posledních 24 hodinách. Většina nakažených v Jižní Koreji je z města Tegu a okolí. Tisícího infikovaného hlásí Japonsko a dále se vznáší otazník nad tím, zda se letoní olympiáda v Tokiu uskuteční v plánovaném červencovém a srpnovém termínu.

V pevninské Číně se nově nakazilo dalších 119 lidí a 38 osob v úterý zemřelo. Potvrzuje se tak trend poslední doby, kdy Čína už není zemí s nejvyšším počtem nových případů. Celkový počet obětí v pevninské Číně vzrostl na 2871 a počet infikovaných na 80.270 lidí.

Íránský prezident Hasan Rúhání oznámil, že koronavirem způsobená nemoc COVID-19 se rozšířila do téměř všech provincií. Saúdská Arábie dnes kvůli koronaviru do odvolání zakázala svým občanům a rezidentům pouť do Mekky. Od minulého týdne přitom stejné opatření platí pro cizince.

Ze zatajování skutečného počtu nakažených je kromě Íránu obviňováno i Rusko. Prezident Vladimir Putin však dnes tato tvrzení označil za dezinformace, které jsou převážně jako provokace organizovány z ciziny. V Rusku přitom zatím úřady potvrdily šest případů nákazy.

Nevyhnutelné se zdají být ekonomické dopady epidemie. Například aktivita čínského sektoru služeb v únoru rekordně klesla a více než 60 procent japonských firem očekává nižší zisky.

Jižní Korea podpoří svou ekonomiku částkou 11,7 bilionu wonů (skoro 225 miliard Kč) ve snaze zmírnit dopady nákazy, oznámil dnes ministr financí Hong Nam-ki.

Italský cestovní ruch od března do května přijde kvůli šíření koronaviru o 7,4 miliard eur (187,4 miliardy Kč), odhadl dnes podnikatelský svaz Confturismo-Confcommercio. Do země v daném období přijede odhadem o 31,6 milionu méně turistů, než se čekalo.

Český premiér Andrej Babiš dnes oznámil, že stát zatím nebude kvůli novému koronaviru omezovat hromadné akce, jak činí některé další evropské země. Ode dneška je však přerušeno letecké spojení mezi Českem a severoitalskými regiony a Jižní Koreou.

Babiš o epidemii jednal i se svými protějšky ze zemí visegrádské skupiny (Česko, Slovenko, Polsko, Maďarsko). Premiéři se v Praze dohodli, že země V4 si budou vyměňovat informace o novém koronaviru a v případě potřeby zváží i výpomoc v podobě dodávek zdravotnických prostředků. Slovensko a Maďarsko přitom dosud žádný potvrzený případ nákazy koronavirem SARS-CoV-2, jenž způsobuje onemocnění COVID-19, nemají. Polsko dnes oznámilo svůj první případ. Česko dnes oznámilo tři nové případy nákazy; celkem tedy registruje osm infikovaných.

Ze zemí sousedících s ČR má nejvíce evidovaných případů Německo. Za posledních 24 hodin tam přibylo dalších 52 infikovaných. Podle Institutu Roberta Kocha tak je potvrzených případů v zemi celkem 240, a to ve všech 16 spolkových zemích s výjimkou Saska-Anhaltska.

reklama