Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Světoví lídři odsoudili útok na premiérku Frederiksenovou

Ulf Kristersson
Ulf Kristersson
Foto: Instagram Ulf Kristersson

Vedoucí představitelé zemí a Evropské unie ostře odsoudili páteční útok na dánskou premiérku Mette Frederiksenovou, k němuž došlo na náměstí v centru Kodaně. Uvedla to agentura DPA. 

Francouzský prezident Emmanuel Macron označil útok v sobotu na sociální síti X za nepřijatelný. "Důrazně odsuzuji tento čin a přeji Mette Frederiksenové brzké uzdravení," napsal Macron.

Incident odsoudili i lídři Evropské unie. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ho nazvala "odporným činem, který je v rozporu se vším, čemu v Evropě věříme a za co bojujeme," uvedla na síti X.

Předseda Evropské rady Charles Michel označil útok za zbabělý akt agrese. Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolová dodala, že násilí nemá v politice místo.

Kanadský premiér Justin Trudeau a švédský premiér Ulf Kristersson označili incident podle agentury DPA za útok na demokracii.

"V demokratických společnostech není místo pro násilí - musíme se mu všichni postavit," uvedla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která také popřála Frederiksenové mnoho sil.

Na dánskou premiérku Mette Frederiksenovou zaútočil v pátek muž v centru Kodaně a udeřil ji. Frederiksenová byla po útoku otřesena a kvůli menšímu poranění v oblasti šíje zrušila svůj sobotní program, informoval její úřad.

Útočník, který údajně jednal sám, byl okamžitě zadržen policií, uvedla agentura Ritzau. Muž se v sobotu postaví před soud, který rozhodne o jeho vazbě, informovala tamní policie. Policie ani úřad premiérky nesdělily žádné informace o motivu útočníka ani o tom, zda měl u sebe zbraň.

Mette Frederiksenová je dánskou premiérkou od června 2019 a od června 2015 vede tamní sociální demokraty. 

Témata:  Mette Frederiksenová Emmanuel Macron Ursula von der Leyenová Ulf Kristersson Justin Trudeau

Související

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy